Monitor Podatkowy

nr 1/2002

Glosa do wyroku NSA z 10.4.2001 r., SA/Rz 1248/00

Tomasz Bartłomiej Komisarczuk
Autor jest asystentem sędziego NSA - specjalistą Biura Orzecznictwa oraz współpracownikiem Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie.
Abstrakt

Pierwsza grupa wyłączeń z art. 3 ust. 1 pkt 5a OpłSkU obejmowała tylko podatników VAT dokonujących jednej z pięciu wymienionych w niej czynności cywilnoprawnych, przedmiotem których były towary i usługi, którymi obrót podlegał podatkowi VAT. Bez znaczenia było też to, czy na skutek obrotu nimi podatnik realnie ponosił ciężar podatkowy, czy też był z niego zwolniony. Zatem sprzedaż towarów używanych, w której jedną ze stron umowy był podatnik VAT w okresie od 5.7.1993r. do 3.9.2000r. nie podlegała opłacie skarbowej.

Sporna transakcja

W styczniu 2000 r. zawarta została w formie aktu notarialnego umowa sprzedaży. Stronami jej były SA jako sprzedająca i spółka skarżąca jako kupująca, obie podatnicy VAT. Przedmiotem były m.in. towary używane (wrozumieniu art. 7 ust. 1 pkt5 VATU) w postaci budynków i budowli oraz instalacji przemysłowych i innych urządzeń trwale związanych z gruntem, co do którego prawo wieczystego użytkowania przeszło w ramach tej umowy również na stronę kupującą. Notariusz sporządzając akt notarialny obliczył i pobrał opłatę skarbową między innymi od wartości powyższych towarów używanych. Opłatę tę strony umowy uiściły po połowie. Wnioskiem z lutego 2000 r. spółka wystąpiła do urzędu skarbowego o zwrot uiszczonej przez nią w części opłaty skarbowej.

[...]