ADR. Arbitraż i Mediacja
nr 2/2022
Pełnomocnictwo procesowe a pełnomocnictwo materialnoprawne w postępowaniu mediacyjnym
adwokat, senior associate w Olesiński i Wspólnicy sp. k.
Abstrakt
Abstract
The aim of the article is an attempt to determine what type of power of attorney (procedural versus substantive power of attorney) should be granted to a proxy in mediation proceedings. The issue has been considered in three areas – the power of attorney needed to conclude a mediation agreement, to participate in mediation proceedings understood as mediation meetings and to conclude a mediation settlement. Consideration has been given to the type of power of attorney to conclude a mediation settlement, taking into account agreements made before a mediator outside of court proceedings as well as within the framework of court proceedings, both in situations where the settlement is approved by the court and in situations where approval of the settlement ultimately fails.
Słowa kluczowe: pełnomocnictwo procesowe – pełnomocnictwo materialnoprawne – ugoda mediacyjna – umowa o mediację – mediacja – postępowanie mediacyjne
Keywords: procedural power of attorney – substantive power of attorney – mediation settlement – mediation agreement – mediation – mediation proceedings
Uwagi wprowadzające
We współczesnym postępowaniu cywilnym udział pełnomocnika w mediacji jest powszechny i w wielu przypadkach wskazany, szczególnie kiedy mówimy o profesjonalnym pełnomocniku. Ugoda zawarta przed mediatorem lub jej brak wywołuje określone skutki prawne dla stron, stąd też ważne jest merytoryczne zaangażowanie prawników w proces mediacji dla jej prawidłowego przebiegu i oczekiwanego przez strony zakończenia. Ponadto rola pełnomocnika w mediacji przejawia się w kilku zasadniczych działaniach, m.in. jako doradcy pomagającego swojemu mocodawcy w podjęciu decyzji co do udziału w mediacji oraz wspierającego stronę w procesie mediacji przez pomoc w rozmowach podczas posiedzeń mediacyjnych lub też udzielanie porad poza sesjami mediacyjnymi1. Bardzo istotna jest również rola pełnomocnika przy formułowaniu ostatecznej treści porozumienia ugodowego. Jak wskazują K. Falkiewicz oraz M. Romatowska, „przewodnikiem” strony w mediacji powinien być właśnie profesjonalny pełnomocnik, który w imieniu strony będzie uczestniczył w negocjacjach, a niejednokrotnie od którego umiejętności i działań będzie zależeć, jak daleko idące ustępstwa drugiej strony uda się osiągnąć2. Nie można pominąć, że często równie istotny jest udział w mediacji nie tylko pełnomocnika będącego adwokatem czy radcą prawnym, ale również, a może przede wszystkim osoby bliskiej stronie (szczególnie w mediacjach rodzinnych), czy osoby będącej specjalistą w obszarze związanym ze sporem, np. pracownika przedsiębiorcy (szczególnie w mediacjach gospodarczych).
W związku z tą znaczącą i wciąż rosnącą rolą pełnomocnika w mediacji (szczególnie profesjonalnego), niezwykle ważne staje się właściwe jego umocowanie przez stronę i dysponowanie stosownym pełnomocnictwem (pełnomocnictwo procesowe a materialnoprawne). W niniejszym artykule omówione zostaną trzy obszary, w ramach których możemy mieć do czynienia z działaniem pełnomocnika, mianowicie zawarcie umowy o mediację, udział w samej mediacji rozumianej jako proces dążenia stron do zawarcia ugody i prowadzenia negocjacji oraz zawarcie ugody przed mediatorem.