ADR. Arbitraż i Mediacja

nr 1/2021

Mediacja w sprawach dyscyplinarnych studentów

Radosław Giętkowski
prof. UG na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista w zakresie prawa dyscyplinarnego, autor ok. 100 publikacji, były Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Abstrakt

Uwagi wprowadzające

Ustawa z 20.7.2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce1 wprowadziła do regulacji postępowania w przedmiocie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich instytucję mediacji. Nie przewidziała jej jednak w stosunku do studentów dopuszczających się deliktów dyscyplinarnych. Rodzi się w związku z tym wątpliwość, czy dopuszczalne jest stosowanie mediacji w sprawach dyscyplinarnych studentów. Możliwości takie zdaje się stwarzać art. 320 PrSzkolWyżN, który nakazuje do postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego wobec studentów, w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie, stosować odpowiednio przepisy ustawy z 6.6.1997 r. - Kodeks postępowania karnego2. Przywołany przepis z zakresu unormowań odpowiednio stosowanych wprost wyłącza jedynie art. 82 KPK, określający, kto może pełnić funkcję obrońcy. Wśród przepisów nieobjętych wyłączeniem jest zaś m.in. art. 23a KPK, ustanawiający instytucję mediacji w postępowaniu karnym.
Trzeba zauważyć, że na gruncie art. 223 obowiązującej poprzednio ustawy z 27.7.2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym3, który to przepis sformułowany był w sposób analogiczny do art. 320 PrSzkolWyżN, przyjmowano, że odpowiednie stosowanie przepisów KPK w sprawach dyscyplinarnych studentów może dotyczyć też art. 23a4. Należy jednak rozważyć, czy pominięcie przez ustawodawcę mediacji w treści rozdziału 2 w dziale VII PrSzkolWyżN, poświęconego odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów, nie powinno spowodować zmiany interpretacji w tej mierze, a jeśli nie, to jaki kształt prawny powinna przybierać mediacja w sprawach dyscyplinarnych studentów.


Abstract

Regulations governing disciplinary liability in universities do not provide mediation in student cases. However, this procedure may be carried out on the basis of accordingly applied Art. 23a of the Code of Criminal Procedure. The provisions of the regulation on proceedings in matters of disciplinary liability of academic teachers should also be applied to it by analogy. Słowa kluczowe: student – mediacja – odpowiedzialność dyscyplinarna Keywords: student – mediation – disciplinary liability