ADR. Arbitraż i Mediacja

nr 3/2011

Mediacja w sprawach cywilnych w Republice Federalnej Niemiec -- charakterystyka obecnego stanu prawnego oraz projektu ustawy mediacyjnej

Anna Banaszewska
absolwentka studiów stacjonarnych prawa na WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (specjalność -- filologia germańska)
Abstrakt

Mediacja (łac. mediator -- pośrednik; mediare -- pośredniczyć w sporze; medius -- środkowy, bezstronny) jest zaliczana do alternatywnych metod rozwiązywania sporów, określanych w skrócie mianem ADR od angielskiego pojęcia alternative dispute resolution. Mediacja stwarza możliwość uzyskania rozstrzygnięcia sporu bardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb niż tradycyjne postępowanie przed sądem, gdyż nie skupia się jedynie na kwestiach prawnych. Do tego jest metodą szybszą, tańszą i mniej sformalizowaną, co nie oznacza, że może być z powodzeniem zastosowana w każdym przypadku.Celem mediacji jest osiągnięcie porozumienia, które strony konfliktu będą skłonne świadomie i dobrowolnie zaakceptować, czyli satysfakcjonującego wszystkich uczestników mediacji. Idealnym rozwiązaniem, do którego należy dążyć w procesie mediacji, jest porozumienie, które optymalnie godzi interesy zwaśnionych stron, „sprawiając, że każda mogłaby się czuć zwycięzcą, coś zyskując, a niczego nie tracąc” (win-win solution).