Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Nieruchomości | 5/2013

Specjaliści dostrzegli wiosenne ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań. W ubiegłym roku średni czas, jaki zajmował proces zbycia takiego lokum wynosił 131 dni. Jeszcze na początku roku na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym trzeba było czekać...

Specjaliści dostrzegli wiosenne ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań. W ubiegłym roku średni czas, jaki zajmował proces zbycia takiego lokum wynosił 131 dni. Jeszcze na początku roku na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym trzeba było czekać w styczniu – ponad 124 dni, a w lutym – 138 dni. Obecnie czas ten uległ skróceniu do 114 dni, co oznacza, że na okres od wystawienia nieruchomości na sprzedaż do finalizacji transakcji u notariusza trwa niecałe 4 miesiące.

Wiosenne ożywienie na rynku mieszkaniowym jest zjawiskiem cyklicznym. Co roku w okolicach marca popyt na takie lokale zwiększa się. Inwestorzy właśnie wtedy chcą dopinać transakcje kupna mieszkania, żeby wykorzystać sezon wiosenny na przeprowadzenie niezbędnych remontów, tj. wymiana okien, czy kaloryferów.

Według badań Home Broker skrócił się także czas, jakiego na ogół potrzebują zainteresowani kupnem mieszkania na podpisanie umowy przedwstępnej. W minionym roku okres ten wynosił 130 dni. Na początku bieżącego – klienci zawierali taką umowę po ok. 99 dni. W marcu czas ten wyniósł średnio 83 dni. Można zatem uznać, że obecnie mieszkanie wystawione na sprzedaż czeka na podpisanie umowy przedwstępnej jego sprzedaży mniej niż 3 miesiące. Analizy Home Broker wykazały, że w marcu (jak zwykle o tej porze roku) wzrastał także udział transakcji zawieranych bez udziału kredytu, choć w bieżącym roku nie było ich więcej niż w ostatnich trzech miesiącach. Na taką sytuację zapewne ma wpływ obecny koszt kredytu hipotecznego. Jest on na tyle niski, że liczba transakcji bez jego udziału spada. Jak podaje Home Broker w marcu 21% mieszkań kupiono za gotówkę. To wynik na poziomie średniej z ostatnich 12 miesięcy.

Żródło: ekonomia24.pl