Zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości

A A A

W dniu 12.11.2003 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zmieniła przepisy nakładające na podatnika 10% podatek w razie sprzedaży mieszkania, domu, spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, działki itd.

 

Zasadniczo, tak jak do tej pory, można się od tego podatku uwolnić przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e).

 

Od 2003 r. taki skutek ma również wydatkowanie ich na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętej na cele mieszkaniowe.

 

Zwolnieniem objęte są pieniądze ze sprzedaży wydane na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe w banku albo w kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium RP, w tym kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży.

 

Wedle tego przepisu w dawnym brzmieniu, uwalnia od 10% podatku tylko spłata kredytu zaciągniętego nie wcześniej niż 24 miesiące przed sprzedażą.

 

Nowelą z 12.11.2003 r. ten warunek został zmieniony w ten sposób, że okres, jaki upłynął od zaciągnięcia kredytu lub pożyczki do sprzedaży mieszkania, nie jest istotny; wystarczy, jeśli zaciągnięte zostały przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży. Warunek w wersji złagodzonej będzie odnosił się do przychodów ze sprzedaży uzyskanych w 2004 r.

 

Od 1.1.2004 r. weszła w życie jeszcze jedna istotna zmiana. Mianowicie, pieniądze na spłatę kredytu, aby można było z tej racji skorzystać z ulgi, muszą być wydane w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny