Zmniejszenie bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców

A A A

1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Od początku tego roku nie można już odliczyć VAT z faktury, na której wykazana została jako opodatkowana sprzedaż zwolniona z VAT lub w ogóle niepodlegająca opodatkowaniu. W efekcie przywrócona została regulacja obowiązująca przed 1.6.2005 r. Przepis w brzmieniu obowiązującym do końca ubiegłego roku pozwalał na odliczenie VAT z takiej faktury, pod warunkiem że cała wynikająca z niej należność została uregulowana przez podatnika korzystającego z odliczenia.

 

Zmiana tej regulacji jest dla przedsiębiorców niekorzystna i w praktyce może nastręczać wiele problemów. Polskie przepisy podatkowe są bowiem na tyle niejasne, że w wielu wypadkach nie wiadomo, czy dana transakcja podlega VAT, czy nie. Dotychczas praktyka była więc taka, że w sytuacjach problematycznych sprzedawca z ostrożności wystawiał fakturę z VAT, natomiast nabywca był uprawniony do odliczenia z niej pełnego VAT po uregulowaniu należności.

 

Po 1.1.2008 r. w zasadzie nie ma już takiej możliwości. Nabywca towarów lub usług nie będzie mógł bowiem odliczyć VAT z faktury dokumentującej transakcję zwolnioną lub w ogóle nieopodatkowaną, nawet wtedy, gdy kwota podatku VAT została w całości zapłacona sprzedawcy. Zmiana ta prowadzi zatem do zmniejszenia bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców. Nabywca ponosić bowiem będzie konsekwencje błędnej kwalifikacji podatkowej transakcji dokonanej przez sprzedawcę.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zmniejszenie bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny