Zastój na rynku wtórnym

A A A

Według agencji obrotu nieruchomościami, początek 2013 r. na rynku wtórnym nie należał do udanych. Świadczą o tym m.in. spadki w notowaniach giełdowych dużych, sieciowych pośredników.

 

Liczba transakcji przeprowadzonych przez Home Broker (spółki z grupy Open Finance) w I kwartale bieżącego roku w stosunku do adekwatnego okresu minionego roku spadła. Rok temu wyniosła 1583 transakcje (opiewały na kwotę 438 mln zł), podczas gdy w tym roku wyniosła 1429 transakcji (na kwotę 309 mln zł). Przychody firmy, pomimo zaangażowania się w pośrednictwo na rynku pierwotnym, spadły o 34% do 30,9 mln zł, (wynik netto spadł o 73% do 2,76 mln zł).

 

Spadek zalicza też AD Drągowski. Przychody z transakcji w I kwartale bieżącego roku zmalały o ponad 34% (do 535 tys. zł). Liczba umów zawartych za pośrednictwem spółki spadła 269 do 225. Zdaniem przedstawicieli firmy, takiej sytuacji winna jest nadpodaż mieszkań w stosunku do niewielkiej liczby zawieranych transakcji. Nabywców będą znajdowały tylko lokale atrakcyjne cenowo w danej lokalizacji.

 

Na złą sytuację na rynku narzekają także przedstawiciele mniejszych agencji. Wskazują oni na spadek liczby zawieranych transakcji w I kwartale i niemal zastój – w maju. Pośrednicy podkreślają, że potencjalni nabywcy mieszkań wciąż mają problemu w uzyskaniu kredytów. Trudno jest też znaleźć odpowiednich kupców na oferowane mieszkania. Nabywcy konsekwentnie negocjują ceny, a sprzedający często wolą poczekać niż sprzedać mieszkanie za niższą kwotę.

 

Rynkowi wtórnemu nie pomaga podaż na rynku pierwotnym. Wielu deweloperów obniżyło ceny mieszkań sprawiając, że stały się one bardziej atrakcyjne i dostępne dla tych zainteresowanych, którzy wcześniej szukali lokali wyłącznie z drugiej ręki. Zastój jest też zapewne efektem chwilowego braku rządowego programu wsparcie przy zakupie mieszkań. Rodzina na Swoim skończyła się z początkiem bieżącego roku, a Mieszkanie dla młodych ruszy zapewne dopiero od stycznia.

 

Pośrednicy narzekają również na spadek przychodów z prowizji. Według danych z AD Drągowski średnia prowizja w I kwartale 2013 r. spadła z 4 tys. do 3,58 tys. zł. Wynika to ze zmniejszenia się wartości transakcji zawieranych na rynku (o ok. 5%). Część z firm funkcjonujących na rynku decyduje się na zmniejszenie prowizji. Z obserwacji wynika, że w stosunku do sytuacji sprzed kilku lat, w niektórych przypadkach mogły one zostać obniżone nawet o połowę. Niektóre agencje twierdzą, że nie wprowadzą tego rodzaju redukcji. Inne zastrzegają, że jeśli wprowadzą minimalne podwyżki, to będzie się to wiązało z rozszerzeniem oferowanych usług (np. doradztwo i pośrednictwo kredytowe, czy aranżacja wnętrz).

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zastój na rynku wtórnym
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny