Zapowiada się rekordowy rok dla sektora magazynowego

A A A

W przeciągu trzech kwartałów 2015 r. aktywność najemców w sektorze powierzchni produkcyjno-magazynowych utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Łącznie wynajęto ponad 1,9 mln m2 powierzchni, co stanowi 27% wzrostu w porównaniu rok do roku. Rosnąca aktywność najemców zachęca deweloperów do podejmowania nowych inwestycji magazynowych a także powrotu do inwestycji spekulacyjnych, które obecnie stanowią 50% prowadzonych inwestycji. Na koniec III kwartału 2015 r. dostępne było w Polsce ponad 9,67 mln m2 nowoczesnej powierzchni przemysłowo – logistycznej, a w budowie pozostawało około 580 tys. m2.

Znaczący wzrost aktywności deweloperów obserwuje się w regionie warszawskim a także na nowych rynkach magazynowych, w których dotychczas nie były prowadzone nowe inwestycje. Popyt w trzech kwartałach roku napędzały głównie firmy z sektora logistycznego, stanowiące 42% wszystkich najemców. Wśród branż generujących największy popyt znajdują się handel oraz produkcja, ok. 24% najemców pochodzi z każdego tego sektora.

Patrick Kurowski, Dyrektor, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE, komentuje: – Trzeci kwartał 2015 r. był kolejnym okresem wysokiej aktywności najemców na rynku magazynowym w Polsce. W III kwartale podpisano umowy najmu na ok. 630 tys. m2, natomiast od początku roku wynajęto łącznie ok. 1,94 mln m2. To aż o 27% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Nowe umowy i ekspansje stanowiły 67% odnotowanego popytu, podczas gdy przedłużenia dotychczasowych umów najmu wyniosły 33%. Dynamiczny wzrost zasobów powierzchni magazynowych stanowi odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie najmem. Znaczna część nowo powstającej powierzchni ma charakter spekulacyjny – na koniec III kw. 2015 r. ponad połowa spośród 580 tys. m2 w budowie, nie była zabezpieczona umowami najmu. Duże zaangażowanie deweloperów w nowe projekty potęgują niskie stopy pustostanów. Rozwijają się dojrzałe rynki, ale również nowe lokalizacje, takie jak Szczecin, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz.

Od kilku kwartałów, w głównych regionach Polski czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie 4,00–5,50 EUR/m2/mies.

Źródło: CBRE

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zapowiada się rekordowy rok dla sektora magazynowego
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny