Jedna z niedawno wydanych interpretacji podatkowych to dobra wiadomość dla osób, które ze sprzedaży jednej nieruchomości planowały kupić dwie inne.
Tak właśnie było w przypadku mężczyzny, który wiosną tego roku odziedziczył dom. Podatnik zamierzał zbyć tę nieruchomość, a środki uzyskane z transakcji chciał przeznaczyć na zakup dwóch mieszkań. Jedno z nich miało być zlokalizowane w miejscowości, w której mężczyzna pracował i w której planował przyszłość. Drugi lokal miał znajdować się w miejscowości uzdrowiskowej, gdzie mężczyzna chciał zabierać rodzinę, w tym chorego ojca i ciocię – spadkodawczynię na weekendy i wakacje. Podatnik nabrał wątpliwości, czy wydając w ten sposób środki uzyskane ze zbycia odziedziczonego domu, będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej. W związku z powyższym zapytał fiskusa, czy w ramach celu mieszkaniowego możliwe jest rozdzielenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży domu na zakup dwóch skromnych mieszkań, w tym jednego, które będzie służyło nie tylko jemu, ale także rodzinie?
Zdaniem podatnika zakup dwóch mieszkań spełnia warunki do zwolnienia z podatku. Całość środków ze sprzedaży zamierzał on bowiem przeznaczyć na określone cele i potrzeby mieszkaniowe. Zaznaczył przy tym, że mieszkania nie będą wynajmowane, więc nie będzie on czerpał z nich zysku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 9.10.2019 r. (0113-KDIPT2-2.4011.448.2019.1.MK) przyznał rację mężczyźnie. W uzasadnieniu przedstawiciel fiskusa tłumaczył, że wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na nabycie dwóch lokali mieszkalnych, które nie będą wynajmowane i w których wnioskodawca będzie realizował własne cele mieszkaniowe, w okresie wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umożliwi skorzystanie przez mężczyznę ze zwolnienia od podatku dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ww. ustawy. W opisanym zdarzeniu przyszłym istotne znaczenie ma fakt, że wnioskodawca planuje w nabytym lokalu mieszkalnym przebywać w weekendy. Będzie to miejsce koncentracji życia rodzinnego oraz podtrzymywania więzi rodzinnych, gdzie mężczyzna, jego tata i ciocia oraz pozostali członkowie rodziny będą wspólnie spędzać czas. Z tych głównie powodów wnioskodawca zamierza tam często przebywać.