Wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowej i Wschodniej

A A A

Z badań przeprowadzonych przez firmę CB Richard Ellis wynika znaczący wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Tylko w III kwartale 2005 r. zainwestowano w tym regionie ok. 1,6 mld euro, a przez trzy pierwsze kwartały 2005 r. - 4 mld euro, czyli prawie tyle co w całym 2004 r. Dodać także warto, że nakłady te są prawie takie same jak wartość wszystkich inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1997-2002.

 

Ponad połowę całkowitej wartości inwestycji w III kwartale 2005 r. stanowiły inwestycje w powierzchnie biurowe, a niecałe 40% w centra handlowe. Inwestycje w magazyny, hotele oraz nieruchomości o przeznaczeniu mieszanym stanowiły zaledwie ok. 9% wartości wszystkich poczynionych inwestycji.

 

W III kwartale 2005 r. na ok. 91% wartości inwestycji złożyły się transakcje zawarte na trzech głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach i na Węgrzech (odpowiednio 36, 30 i 25%). Eksperci odnotowują spore ożywienie i wzrost zainteresowania inwestorów na rynkach w Rosji, Rumunii i Bułgarii. W regionie objętym badaniem prym wiedzie zatem Polska. W III kwartale ubiegłego roku kupiono tu nieruchomości inwestycyjne wartości ponad 550 mln euro.

 

Na obiekty handlowe w naszym kraju poszło 58% środków przeznaczonych dla całego regionu. W całym rejonie większość (ponad 50%) inwestycji dotyczyła biurowców. W Polsce w zakup budynków biurowych zainwestowano około 39% wszystkich zainwestowanych środków.

 

Stopy kapitalizacji w III kwartale 2005 r. nadal malały, transakcje w Czechach i Polsce były zawierane już przy stopach kapitalizacji poniżej 7%.

 

Najbardziej aktywnymi inwestorami w naszym rejonie Europy byli Francuzi. Dwie największe transakcje przeprowadziła tu francuska firma Klepierre. Reprezentowały one 21% całkowitej wartości inwestycji.

 

Po Francji najbardziej aktywnymi krajami na rynku inwestycyjnym były Stany Zjednoczone, Austria, Holandia i Wielka Brytania. Inwestycje tych krajów stanowiły po kilkanaście procent całkowitej ich wartości w tym regionie.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowej i Wschodniej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny