Wynajmowanie pokojów letnikom a podatek od nieruchomości

A A A

Na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego trafił spór dotyczący podatku, jaki powinni płacić właściciele domu, wynajmujący turystom pokoje na nocleg. Sprawa dotyczyła małżeństwa ze Skarżyska-Kamiennej, którzy przez lata udostępniali urlopowiczom możliwość noclegu za wskazaną opłatą. Taką usługę oferowali początkowo w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jednak z biegiem lat postanowili zmienić profil swojego biznesu i zawiesili działalność. Wciąż jednak oferowali pokoje pod krótkotrwały wynajem. W związku z powyższym małżeństwo, chcąc rozliczyć się z fiskusem z takiego działania, planowało zapłacić kwotę ryczałtową podatku od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%. Takie podejście do tematu rozliczeń było według nich uzasadnione treścią art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2015 r. poz. 211 ze zm.).

 

Innego zdania były lokalne organy podatkowe. Burmistrz Skarżyska-Kamiennej uznał bowiem, że choć małżonkowie oficjalnie nie prowadzą działalności gospodarczej, to oferowane przez nich usługi są świadczone tak, jakby leżały w zakresie takiej właśnie działalności. Na powyższą kwalifikację władzom miasta pozwalały – ich zdaniem – regulacje z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z powyższym Burmistrz naliczył podatnikom daninę w wysokości ponad dziesięciokrotnie wyższej niż przez nich wnioskowana (zamiast 1100 zł – ponad 12 000 zł).

Małżeństwo nie zgodziło się z interpretacją lokalnych organów fiskusa. W ich opinii oferowany najem nie był w żaden sposób związany z działalnością gospodarczą. Dlatego też skierowali oni skargę na decyzję Burmistrza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentując swoje stanowisko tłumaczyli, że dom, w którym wynajmują pokoje turystom został kupiony za ich własne, prywatne pieniądze, a oni sami mieszkają w nim i są w nim zameldowani. Budynek nigdy nie był traktowany jako koszt prowadzonej niegdyś działalności.

SKO stanęło jednak po stronie Burmistrza. W opinii organu małżonkowie wynajmowali pokoje w sposób ciągły i zorganizowany, co stanowiło zarobkową działalność usługową, a to z kolei pozwalało na zakwalifikowanie tej działalności według przesłanej zapisanych w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65 ze zm.).

Sprawa trafiła na najpierw na wokandę WSA we Wrocławiu, a następnie – do rozstrzygnięcia przez NSA. Jednak i te organy nie znalazły uzasadnienia, by stanąć w obronie opinii podatników. NSA w wyroku z 11.8.2016 r. (II FSK 1977/14) orzekł, iż dowody jednoznacznie przesądzały o tym, że małżeństwo prowadziło działalność gospodarczą. Powód ten wystarczył, by opodatkować omawiany budynek, jako mieszkalno-pensjonatowy, tj. według najwyższej stawki podatkowej.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wynajmowanie pokojów letnikom a podatek od nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny