Wynajem mieszkania a podatek VAT

A A A

W interpretacji podatkowej z 26.4.2007 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy stwierdził, że w przypadku gdy przedsiębiorca wynajmuje mieszkanie innemu przedsiębiorcy na cele mieszkaniowe, np. jako lokal służbowy dla pracowników, wynajmującemu przysługuje zwolnienie z podatku VAT.

 

Spółka, która wystąpiła z pytaniem, wynajmuje innej firmie lokal właśnie na cele mieszkaniowe. Spółka ta posiada własnościowe spółdzielcze prawa do tego lokalu mieszkalnego. Wynajem odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a podatnik wystawia za niego fakturę VAT, opodatkowując usługę stawką 22%. Najemca twierdzi jednak, że wynajem ten powinien korzystać ze zwolnienia od VAT. Jego zdaniem wynika to z załącznika nr 4, poz. 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od opodatkowania są usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

 

Wynajmująca spółka, która skierowała pytanie do urzędu, zajęła stanowisko, że nie może korzystać ona ze zwolnienia na mocy tego przepisu, ponieważ nie jest jednostką świadczącą usługi mieszkaniowe czy hotelarskie. Zdaniem urzędu skarbowego przedmiot działalności spółki nie ma tutaj decydującego znaczenia. Wystarczy, że przedmiotem umowy najmu jest lokal mieszkalny stanowiący majątek własny spółki i że jest on przeznaczony na cele mieszkaniowe. Dlatego w opisanej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie od VAT. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby w mieszkaniu zostało urządzone np. biuro firmy. Wtedy najem musiałby zostać opodatkowany 22% stawką VAT.

 

W tym miejscu warto także wskazać, że zdaniem organów podatkowych pojęcie „cele mieszkaniowe” powinno być rozumiane wąsko. Tak właśnie to pojęcie rozumie Izba Skarbowa w Rzeszowie, która w interpretacji z 12.1.2007 r. (nr IS. II/24430/147/05) uznała, że spółdzielnia mieszkaniowa wynajmująca swoim członkom pomieszczenia dodatkowe (takie jak druga piwnica, wózkownia, suszarnia) niebędące pomieszczeniami przynależnymi do lokali mieszkalnych, jak również niebędące ich częścią składową, nie może korzystać z tego zwolnienia. Musi więc wystawiać VAT ze stawką 22%.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wynajem mieszkania a podatek VAT
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny