Wspólne spłacanie kredytu a prawo do ulgi

A A A

Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Kobieta chciała się upewnić, że przysługuje jej prawo do zwolnienia z PIT od sprzedaży nieruchomości.

Małżonkowie od pięciu lat spłacali razem kredyt na budowę domu jednorodzinnego, wzięty przez podatnika jeszcze przed ślubem. Zanim mężczyzna zaciągnął kredyt, jako kawaler, dostał przydział na lokatorskie mieszkanie spółdzielcze. Pół roku po ślubie spłacił wszystkie należności i razem z żoną stał się współwłaścicielem zamieszkiwanego lokalu. Małżeństwo szybko zdecydowało się na sprzedaż tego mieszkania. Ponieważ transakcja nastąpiła przed upływem 5 lat od wykupu lokalu, podatnicy z jej tytułu powinni zapłacić podatek dochodowy. Małżonkowie skorzystali jednak ze zwolnienia, ponieważ zdecydowali się przeznaczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, a dokładnie na spłatę kredytu hipotecznego, zaciągniętego przez mężczyznę na budowę domu. Dokonali wszystkich formalności względem fiskusa, wykazując odpowiednie rozliczenie w zeznaniu rocznym za 2009 r.

Kredyt został zaciągnięty wyłącznie przez mężczyznę, jednak od dnia ślubu był spłacany ze wspólnego małżeńskiego majątku. Z tego względu podatniczka uznała, że ponieważ wpłacane środki służą realizacji ich wspólnego celu mieszkaniowego, miała prawo skorzystać ze zwolnienia dochodu z PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 27.3.2014 r. (ITPB2/415-2/14/IB) uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Organ stwierdził, że o prawie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w tym przypadku decyduje spełnienie kryteriów wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 131 PdoFizU. Wyjaśnił, że ulga byłaby dopuszczalna, jeśli kredyt byłby zaciągnięty przez podatnika na jego własne cele mieszkaniowe (w tym m.in. na budowę własnego budynku mieszkalnego), przy czym za podatnika uznana byłaby osoba, u której powstał z tytułu sprzedaży nieruchomości obowiązek podatkowy. Organ wytłumaczył, że spłata pożyczki, zaciągniętej przez kogoś innego niż podatnik, nie stanowi w świetle powołanego przepisu wydatku na własne cele mieszkaniowe. Tym samym organ stwierdził, że ponieważ to nie podatniczka wzięła kredyt na budowę domu, nie jest ona tym samym uprawniona do wykorzystania ulgi podatkowej z tytułu spłacania rat, nawet jeśli są one spłacane z przypadającej na nią części przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Zdaniem organu kobieta jest zobowiązana do rozliczenia 19% podatku od swojej części dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Źródło: rp.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wspólne spłacanie kredytu a prawo do ulgi
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny