Wskaźnik pustostanów na rynku powierzchni biurowej w Warszawie spada od pięciu kwartałów

A A A

Stołeczny rynek biurowy pozostaje w doskonałej kondycji w 2017 r., głównie dzięki wyjątkowo mocnemu popytowi, który w pierwszych trzech kwartałach osiągnął niemal 590 tys. m2.

W tym samym czasie do użytku w Warszawie oddano niecałe 205 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Wysoka absorbcja w połączeniu z umiarkowanym wolumenem nowej podaży zaowocowała kolejnym spadkiem wskaźnika pustostanów, który obecnie wynosi 12,9%.

Według najnowszego raportu Warsaw Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy w III kwartał 2017 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że popyt brutto w stolicy w III kwartale przekroczył 198 tys. m2, z czego ok. 61% stanowiły nowe umowy. Mimo iż coraz większym zainteresowaniem cieszą się strefy centralne, 55% zawartych transakcji dotyczyło obszarów poza Centrum. Jeśli pozytywny nastrój na rynku utrzyma się do końca roku, całkowita powierzchnia najmu przekroczy poziom 850 tys. m2, a rok 2017 prawdopodobnie pobije rekordowy wynik popytu brutto z 2015 r.

Od początku roku w Warszawie oddano do użytku 19 nowych projektów biurowych, oferujących prawie 205 tys. m2. Największe projekty, które pojawiły się na rynku w III kwartale to: West Stations II (36 500 m2), D48 (26 000 m2) oraz Wronia 31 (16 000 m2). Według planów deweloperów do końca roku powstanie kolejne 105 tys. m2 w 13 nowych projektach. W rezultacie całkowita podaż nowej powierzchni dostarczonej na rynek w 2017 r. wyniesie prawdopodobnie ok. 315 tys. m2.

Choć jest to o wiele niższy wynik niż ten uzyskany w roku poprzednim (spadek o 22%), zainteresowanie deweloperów warszawskim rynkiem nie słabnie. Ponad 791 tys. m2 powierzchni biurowej w stolicy jest obecnie w budowie, z czego ok. 608 tys. powstaje w samym Centrum. Prawdziwego wysypu nowoczesnych obiektów biurowych spodziewamy się w roku 2020, kiedy to do użytku zostanie oddane ponad 350 tys. m2 w 5 projektach w centrum: Varso, Warsaw HUB, Generation Park, Skylinner, Spinnaker.

– Warszawa pozostaje najbardziej rozwiniętym i pożądanym rynkiem biurowym w Polsce. O dobrej kondycji rynku świadczy rosnący popyt, rekordowa absorbcja i wysoki wolumen projektów biurowych w budowie. Z uwagi na dużą aktywność najemców, rok 2017 prawdopodobnie pobije rekordowy wynik popytu brutto z 2015 r. Spadający współczynnik pustostanów, prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych dwóch latach, z uwagi na ograniczoną liczbę planowanych projektów. Ograniczona dostępność nowej podaży oraz rosnący popyt może spowodować Przesunięcie przewagi rynkowej na korzyść właścicieli nieruchomości – komentuje Piotr Pikiewicz, Senior Consultant, Research & Consultancy, CBRE

W ostatnich sześciu kwartałach wartości czynszów za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymują się na stałym poziomie 23 EUR/m2/m-c. CBRE przewiduje, że z uwagi na ograniczoną podaż nowych obiektów typu prime w Centrum Warszawy wartości te powinny pozostać na podobnym poziomie w najbliższym okresie.

Źródło: CBRE

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wskaźnik pustostanów na rynku powierzchni biurowej w Warszawie spada od pięciu kwartałów
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny