Wpływ podnoszenia wartości nieruchomości na VAT przy jej sprzedaży

A A A

Na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła sprawa związana z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług sprzedaży części działki nabytej w spadku.


Do sporu w tym zakresie doszło pomiędzy podatniczką – właścicielką gruntu, a fiskusem. Kobieta po śmierci męża podjęła decyzję o sprzedaży części nieruchomości, która wcześniej stanowiła siedlisko z niewielkim gospodarstwem rolnym. Zdecydowała, że udzieli spółce kupującej działkę pełnomocnictw, by ta mogła przygotować grunt pod inwestycję, to jest wyczyścić teren, dokonać niezbędnych rozbiórek, wycinkę drzew, a także uzyska potrzebne pozwolenia na potrzeby późniejszej budowy. Kobieta sądziła, że w zaistniałej sytuacji transakcja sprzedaży nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Chcąc jednak upewnić się w swym przekonaniu, zawnioskowała do fiskusa o wydanie interpretacji podatkowej w powyższym zakresie. Przedstawiciele skarbówki byli jednak innego zdania. Uznali, że choć to nie kobieta będzie prowadziła działania mające na celu podniesienie atrakcyjności działki, to jednak transakcja będzie musiała zostać opodatkowana VAT-em.

Podatniczka zaskarżyła wspomnianą interpretację, a WSA w Łodzi w wyroku z 25.9.2019 r. (I SA/Łd 352/19) przyznał jej rację. Zdaniem składu orzekającego omawiana transakcja odbywała się w ramach majątku prywatnego i nie podlega VAT.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wpływ podnoszenia wartości nieruchomości na VAT przy jej sprzedaży
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny