Większość magazynów miejskich znajduje się w Warszawie, ale nowe inwestycje to głównie regiony

A A A

Rozwój e-commerce w pandemii sprzyja nowym inwestycjom na rynku magazynowym. Popyt widać także na mniejsze miejskie magazyny, które łączą funkcję magazynową z biurową oraz magazyny „ostatniej mili”.


W całym kraju w budowie jest ponad 201 tys. m2 takich przestrzeni, z czego aż 81% w regionach – wynika z danych CBRE. Obecnie spośród niemal 724 tys. m2 wszystkich magazynów w Polsce ponad trzy czwarte znajduje się w regionie warszawskim. Prognozy CBRE wskazują, że te proporcje mogą niedługo ulec zmianie.


– Dotychczas inwestycje w magazyny miejskie dotyczyły w największym stopniu Warszawy i okolic. W pandemii, gdy magazyny w dobrych lokalizacjach były na wagę złota, inwestorzy zaczęli dostrzegać ogromny potencjał, jaki drzemie w pozostałych miastach w kraju. W efekcie mamy dziś prawdziwy boom na regionalnym rynku typowo miejskich obiektów, zlokalizowanych w miastach lub na ich obrzeżach. Budują się nie tylko magazyny tzw. „ostatniej mili”, ale także „small business unit”, czyli obiekty, które łączą funkcje biurowe z magazynowymi. To formaty, które świetnie wpisują się w potrzeby czasów pandemii, łącząc różne funkcje ważne dla pracowników oraz umożliwiając sprawne dostawy i zwrot produktów, co z kolei jest kluczowe dla klientów – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Obecnie w kraju znajduje się prawie 724 tys. m2 magazynów miejskich, w tym magazynów tzw. „ostatniej mili” oraz magazynów z modułami poniżej 1 tys. m2, które z reguły nie przekraczają 10 tys. m2 całkowitej powierzchni i posiadają znaczący udział biur w całej przestrzeni. Ponad 555 tys. m2 wszystkich magazynów, czyli więcej niż trzy czwarte, znajduje się w regionie warszawskim.

Aktualnie w budowie znajduje się 201 tys. m2 magazynów. Spośród wszystkich nowych inwestycji w Warszawie w budowie jest tylko 37,5 tys. m2. Natomiast w pozostałych częściach kraju powstaje prawie 164 tys. m2 magazynów, co stanowi aż 81% wszystkich takich inwestycji.

– Magazynów miejskich wciąż brakuje w kraju, szczególnie w okolicach największych aglomeracji. Ich rozwój wymuszają też zmiany na rynku e-commerce. Zakupy internetowe rosną, konkurencja jest coraz większa, a klienci mają coraz wyższe wymagania. Z naszych ostatnich badań wynika, że ponad połowa konsumentów nie chce czekać na przesyłkę dłużej niż dwa dni, a 15% oczekuje, że będzie miało ją w domu już następnego dnia po zakupie. Tak szybką dostawę może umożliwić tylko świetna logistyka, której podstawą są właśnie małe nowoczesne magazyny, zlokalizowane w miastach lub na ich obrzeżach – mówi Hryniewska.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Większość magazynów miejskich znajduje się w Warszawie, ale nowe inwestycje to głównie regiony
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny