Więcej oddanych nowych mieszkań

A A A

Główny Urząd Statystyczny podał, że w I kwartale 2009 r. najwięcej mieszkań oddano do użytku w województwie mazowieckim, liczba oddanych mieszkań wyniosła w omawianym okresie prawie 9,8 tys. lokali. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, gdzie liczba oddanych mieszkań wyniosła prawie 5,8 tys. Najmniejszą liczbę oddanych do użytku mieszkań w omawianym okresie zaobserwowano w województwie opolskim, wyniosła ona 433 oddane mieszkania oraz w województwie świętokrzyskim (485 oddane do użytku lokale).

 

Z wyliczeń GUS wynika, że w Polsce ogółem oddano w I kwartale 2009 r. 41 819 lokali, czyli o 18,1% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to oddano do użytku 35 408 lokali. Rekordowy wzrost liczby oddawanych mieszkań obserwowano w województwie dolnośląskim, gdzie wzrost ten rok do roku wyniósł 61,3% (w I kwartale br. oddano w tym województwie ok. 5 tys. lokali). W województwie małopolskim zanotowano w I kwartale br. wzrost liczby oddawanych mieszkań o 59,3% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2008, natomiast w województwie zachodniopomorskim wzrost ten wyniósł 42,3%. Spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań odnotowano w 6 województwach m.in. warmińsko-mazurskim (spadek o 24,4%) oraz pomorskim (spadek o 23,1%). Pamiętać należy, że dobre wyniki z początku roku nie oznaczają ożywienia na rynku mieszkaniowym. Cykl budowy obiektów mieszkalnych trwa ok. 18 miesięcy, więc oddawane obecnie mieszkania to te, których budowa rozpoczęła się w 2007 r.

 

GUS poinformował także, o liczbie oddawanych do użytku mieszkań w kwietniu 2009 r. Liczba ta wyniosła w skali kraju 11 757 lokali, czyli o 1,5% mniej niż w marcu, kiedy oddano 11 939 lokali oraz o 14% mniej niż w kwietniu 2008 r., kiedy oddano 13 717 lokali. Porównując pierwsze cztery miesiące 2009 r. z analogicznym okresem w roku ubiegłym, to pomimo stopniowego spadku ilości oddawanych mieszkań w kolejnych miesiącach 2009 r., do końca kwietnia bieżącego roku oddano do użytku ogółem więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Analitycy uważają, że w 2009 r. może paść rekord liczby oddanych do użytku mieszkań, jednak nie przełoży się to na liczbę ofert sprzedaży mieszkań, gdyż większość z budowanych i oddawanych do użytku mieszkań już jest w ofercie deweloperów.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Więcej oddanych nowych mieszkań
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny