Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne na polskim rynku wyższa o ponad jedną trzecią

A A A

Wojna za naszą wschodnią granicą miała wpływ na decyzje inwestorów w minionym kwartale.


Część z nich tymczasowo wstrzymywała transakcje kupna-sprzedaży, aby obserwować dalszy rozwój sytuacji. Mimo to łączna wartość inwestycji w rodzime nieruchomości komercyjne okazała się wyższa zarówno w porównaniu rok do roku, jak i w stosunku do I kwartału 2019 r., czyli czasu sprzed pandemii. Uwagę przyciągał przede wszystkim rynek handlowy, którego świetny wynik był efektem dużych transakcji portfelowych dotyczących centrów handlowych. Zainteresowaniem niezmiennie cieszą się także parki handlowe, supermarkety i dyskonty spożywcze. Na drugim miejscu w tym kwartale znalazł się rynek biurowy, w którym również mieliśmy do czynienia z rekordową transakcją. Podium domykają magazyny, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Obserwujemy również rosnący potencjał segmentu PRS, czyli mieszkań na wynajem – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Całkowity wolumen inwestycyjny na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I kwartale 2022 r. wyniósł 1,66 mld euro. To o 35% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku i dwa razy więcej, niż w I kwartale 2019 r. Na ten wynik złożyły się 23 transakcje, w tym 3 portfelowe. W ujęciu sektorowym największy udział w rynku należał do segmentu handlowego (44%). Na drugim miejscu uplasowały się biura (39%), a za nimi sektor magazynowy (12%). Nieruchomości przemysłowo-logistyczne pozostają silnymi aktywami. Specyficzna struktura rynku inwestycyjnego z dominującym udziałem handlu była rezultatem trzech rekordowych transakcji, obejmujących sektory handlowy i biurowy. Łącznie stanowiły one trzy czwarte całkowitego wolumenu inwestycyjnego odnotowanego w pierwszych trzech miesiącach 2022 r.

Większość kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech miesiącach br. pochodziła z Ameryki Północnej (59%). Udział europejskich krajów wyniósł 16%, a dominowały wśród nich Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Polski kapitał to jedynie 2% całej kwoty. Jak podkreślają eksperci CBRE, sytuację zmienić może ustawodawstwo, w tym rozpowszechnienie funduszy REIT (Real Estate Investment Trust), które ułatwiłyby polskim inwestorom lokowanie środków w nieruchomości komercyjne. To rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdza się w innych europejskich krajach.

Na koniec I kwartału br. roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w sektorach przemysłowo-logistycznym, biurowym i handlowym (centra handlowe) wyniosły odpowiednio 4,35%, 4,40% i 5,75%, odznaczając się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości typu prime z tzw. segmentu PRS w Warszawie wyniosły 4,70% w marcu 2022 r.


Źródło: CBRE


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne na polskim rynku wyższa o ponad jedną trzecią
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny