Warszawskie mieszkania nieco tańsze

A A A

Firma doradcza REAS opublikowała raport dotyczący rynku mieszkaniowego w Warszawie po I półroczu 2008 r. Wynika z niego, że w tym okresie wprowadzono na rynek 7,6 tys. mieszkań. Wyliczono także średnią cenę ofertową mieszkań w II kwartale 2008 r. i wyniosła ona 9100 zł/m2.

 

Wynik ten jest niższy od średniej ceny z poprzedniego kwartału o 2%. Zmiana cen w zestawieniu z inflacją świadczy o stabilizacji cen ofertowych na rynku powierzchni mieszkaniowych. Zauważyć jednak trzeba, że ceny ofertowe na rynku warszawskim w II kwartale roku 2008 wzrosły w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2007 o 7%. Natomiast przeciętna cena mieszkań wprowadzonych na rynek w II kwartale 2008 r. była wyższa o 11% od ceny mieszkań wprowadzonych na rynek w II kwartale 2007 r. Analizując poziom cen w danym okresie, pamiętać trzeba o różnicach pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną. Wynika ona stąd, że w cenie ofertowej nie są brane pod uwagę upusty, ulgi, które obniżają cenę mieszkania od 4,5% do 9%.

 

Warto odnotować, że w I kwartale 2008 r. na rynku warszawskim gotowych do sprzedaży było jedynie ok. 500 mieszkań (liczba ta stanowi 3% mieszkań planowanych do oddaniach w roku 2008). Jednak jak pokazały lata ubiegłe, w kolejnych kwartałach liczba oddawanych do użytku mieszkań powinna wyraźnie wzrosnąć.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Warszawskie mieszkania nieco tańsze
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny