Warszawa w czołówce rankingu perspektyw inwestycyjnych rynku nieruchomości

A A A

Według raportu Emerging Trends in Real Estate Europe 2012, przygotowanego przez PwC i Urban Land Institute, Warszawa zajęła trzecie miejsce w rankingu perspektyw inwestycyjnych rynku nieruchomości, awansując aż o siedem pozycji w porównaniu z 2011 r.

 

Przed Warszawą znalazły się Stambuł i Monachium, podczas gdy pozostałe miasta z naszego regionu zajęły dopiero czternaste (Praga) i dwudzieste czwarte miejsce (Budapeszt). W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, stolica Polski utrzymała pozycję sprzed roku i uplasowała się na szóstym miejscu – wyprzedzając Pragę (piętnaste miejsce) i Budapeszt (dwudzieste piąte miejsce), ale tym razem za Moskwą (drugie miejsce). Warszawie udało się również utrzymać czwarte miejsce w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej. W tym zestawieniu stolica znalazła się zaraz za Istambułem, Moskwą i Zurychem.

 

Zdaniem inwestorów najlepszym rodzajem inwestycji w Warszawie będą w 2012 r. powierzchnie biurowe, wymienione przez 42% respondentów (36% w 2011 r.), oraz powierzchnie handlowe, wskazane przez 37% ankietowanych (32% w 2011 r.). Warszawski segment nieruchomości handlowych jest wysoko oceniany przede wszystkim ze względu na rosnącą obecność międzynarodowych sieci detalicznych w stolicy. Bardzo niskie wskaźniki pustostanów oraz ograniczona podaż powodują, że segment ten będzie dla inwestorów bardzo atrakcyjny. W ocenie analityków PwC podstawowym argumentem za inwestycjami w Warszawie jest relatywnie dobra sytuacja gospodarcza Polski oraz silny popyt wewnętrzny. Ponadto, inwestorzy spodziewają się wzrostu znaczenia Warszawy dla rynków kapitałowych na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Ponad połowa miast w tegorocznym rankingu odnotowała spadek ocen inwestycyjnych w stosunku do 2011 r., w tym tak istotne rynki jak Londyn, Frankfurt, Kopenhaga, Madryt czy Rzym. Największy spadek odnotował Londyn, który w latach ubiegłych zajmował miejsce w czołówce rankingu – obecnie stolica Wielkiej Brytanii uplasowała się na dziesiątej pozycji zarówno w kategorii inwestycji w istniejące (trzecie miejsce w 2011 r.) jak i nowe nieruchomości (drugie miejsce w 2011 r.) oraz na ósmym miejscu w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej (drugie miejsce w 2011 r.).

 

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe 2012 omawia rynki europejskie pod względem perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych w obszarze nieruchomości. Tegoroczna publikacja powstała w oparciu o ankiety i wywiady z ponad 600 czołowymi przedstawicielami branży, w tym inwestorami, deweloperami, finansistami i zarządcami nieruchomości.

 

Źródło: www.pwc.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Warszawa w czołówce rankingu perspektyw inwestycyjnych rynku nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny