W większości krajów mieszkania zdrożały

A A A

Z danych zebranych przez Open Finance wynika, że w 29 krajach na 45 badanych za mieszkanie trzeba zapłacić więcej, niż na przełomie 2007 i 2008 r., czyli w okresie przedkryzysowego szczytu. W Polsce wciąż jest taniej, jednak wzrosty cen są znaczące. Najbardziej podrożały lokale w Katowicach, Szczecinie i Bydgoszczy.

Według wyliczeń Open Finance w USA mieszkania są już droższe o 7%, w Niemczech o 36%, a w Australii o 63%. Największe wzrosty cen odnotowano jednak w takich krajach jak Brazylia, Kolumbia, Peru i Hongkong. W Brazylii za nowe lokum zapłacimy o 113%. więcej, w Kolumbii o 117%, w Peru o 123%, a w Hongkongu aż o 176% więcej niż 10 lat temu (opracowanie Open Finance z 6.6.2018 r.).

W Polsce ceny mieszkań wzrosły, jednak nadal są o 5% niższe niż u szczytu hossy. Największy wzrost cen odnotowano w Katowicach, gdzie obecnie za 1 m2 lokalu zapłacimy o prawie 26% więcej niż w 2017 r. Równie wysoki wzrost dotyczy Bydgoszczy, gdzie 1 m2 to wydatek o 17,5% większy. Podobnie prezentuje się Szczecin. Za 1 m2 zapłacimy tam o 15% więcej niż w roku poprzednim. Znacznie mniejszy wzrost cen odnotowano np. w Krakowie (wzrost zaledwie o 3,2%).

– Za wzrostem cen mieszkań w Polsce stoi bardzo duży popyt na nowe lokale. Powodem tego są m.in. utrzymujące się przez długi okres niskie stopy procentowe, które zachęcają klientów do zaciągania kredytów – mówi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. – Mieszkania drożeją, bo rosną koszty materiałów budowlanych i robocizny. W niektórych krajach istotne znaczenie dla wzrostu cen nieruchomości ma również wzmożony ruch turystyczny, a także poprawa sytuacji gospodarczej – dodaje.

Za podwyżką cen mieszkań w Polsce stoi także zmiana struktury sprzedawanych lokali. Po zakończeniu programu MdM zmniejszyła się liczba tanich mieszkań. Dodatkowo, inwestorzy, widząc jak rozwija się rynek nieruchomości, wciąż kupują mieszkania, licząc na zysk po ich odsprzedaży.


Źródło: Quelle Locum

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
W większości krajów mieszkania zdrożały
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny