W Edynburgu czynsze za wynajem magazynów rosną najszybciej

A A A

Wzrost czynszów za wysokiej jakości powierzchnie przemysłowe w Edynburgu wyniósł w pierwszej połowie 2015 r. ponad 11% i jest najwyższy w Europie. W Polsce opłaty za wynajem magazynów są stabilne – wynika z raportu „Industrial and Logistics Snapshot” opracowanego przez Colliers International.

W pierwszej połowie 2015 r. wzrosty opłat za wynajem powierzchni magazynowych odnotowano także na innych zachodnioeuropejskich rynkach. W Glasgow i Manchesterze zanotowano 10% wzrost, w Bristolu sięgnął on 8,3%, a w Rotterdamie 7,9%. Z kolei największy spadek czynszów za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Mińsku – opłaty za wynajem magazynów spadły tam o 15,5%. Na drugim miejscu znalazł się Kijów ze spadkiem na poziomie 14,9%, a na trzecim Petersburg, gdzie spadek wyniósł 8,3%.

Dostępność dobrej jakości powierzchni magazynowych na wszystkich największych rynkach logistycznych w Niemczech pozostaje na bardzo niskim poziomie. Liczba nowych inwestycji wciąż pozostaje ograniczona. Mimo to w pierwszej połowie 2015 r. stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wyjątkiem było Monachium, gdzie odnotowano wzrost opłat o 2,3%, a analitycy przewidują dalszy ich wzrost.

Rynek logistyczny w Holandii boryka się z brakiem podaży nowoczesnych powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Z tego powodu wielu najemców decyduje się na budowę własnych obiektów. Niemniej jednak, dzięki lepszym perspektywom gospodarczym i większej dostępności finansowania coraz większa liczba deweloperów decyduje się na budowę obiektów spekulacyjnych. Kolejnym trendem jest rosnące zapotrzebowanie – obserwowane w szczególności w sektorze e-commerce – na mniejsze obiekty w pobliżu dużych miast.

W Szwecji wzrost opłat za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Goteborgu (wzrost o 4,3%) i Malmo (wzrost o 3,8%). Po znaczących podwyżkach w 2014 r. czynsze za najlepsze powierzchnie w Sztokholmie przestały rosnąć w pierwszych miesiącach 2015 r.

W Europie Południowej czynsze w najatrakcyjniejszych częściach Madrytu wykazują nieznaczny trend rosnący (wzrost o 4,2%). Świadczy to o poprawie sytuacji na rynku. Podaż wysokiej jakości magazynów jest jednak znikoma, co powoduje, że potrzeby wielu najemców nie mogą zostać zaspokojone.

Stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie na największych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrost odnotowano w Budapeszcie (o 6,5%), co było spowodowane zwiększającym się popytem i spadkiem wskaźnika powierzchni niewynajętej. Na najważniejszych rynkach w Polsce opłaty za magazyny były stabilne.

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości przemysłowe i logistyczne w regionie EMEA wyniosła w pierwszej połowie 2015 r. 10 mld euro. W ujęciu rocznym stanowi to 9% wzrost.

Na wszystkich brytyjskich rynkach nastąpił znaczący spadek stóp zwrotu z inwestycji. Najbardziej gwałtowne spadki (o 100 punktów bazowych) odnotowano w Manchesterze, Bristolu, Edynburgu i Belfaście. Dalszy spadek stóp zwrotu z inwestycji dotknął kluczowe niemieckie rynki (z wyjątkiem Berlina i Hamburga). Stopy kapitalizacji spadły także na głównych rynkach logistycznych Holandii.

W Skandynawii, gdzie w ostatnim roku odnotowano rekordowy wzrost wartości inwestycji na rynku magazynowym (na poziomie 85%), nastąpił nieznaczny spadek stóp zwrotu na głównych szwedzkich rynkach logistycznych, tj. w Sztokholmie i Goteborgu (spadek o 25 punktów bazowych) oraz w stolicy Norwegii Oslo (spadek o 10 punktów bazowych).

Źródło: Colliers International

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
W Edynburgu czynsze za wynajem magazynów rosną najszybciej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny