W 2022 r. magazyny odnotują kolejne rekordy i to pomimo podwyżek czynszów

A A A

Miniony rok był dla sektora logistyczno-magazynowego rekordowy, i to pomimo trudnego otoczenia społeczno-gospodarczego.


Zamykając III kwartał 2021 r. mieliśmy w sumie 5 mln m2 wynajętej powierzchni, czyli o niemal 30% więcej niż rok wcześniej. Rekordowo dużo powierzchni było też w budowie, bo 3,7 mln m2. Pustostanów było za to mało. W całej Polsce ich poziom był poniżej 5% i to w warunkach, w których aż 40% rozpoczynanych inwestycji to budowy spekulacyjne. Podobnej dynamiki wzrostu spodziewam się w tym roku. Motorem napędowym sektora pozostanie rozwój e-commerce. Najemcy mogą się jednak spodziewać wzrostu stawek czynszu – mówi Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

Popyt na rynku magazynowym generują przede wszystkim firmy z sektora e-commerce. W Polsce rośnie sprzedaż online – klienci, którzy zaczęli kupować w ten sposób, utrzymali ten nawyk, co nakręca rozwój infrastruktury, niezbędnej do sprawnej obsługi rosnącej liczby zamówień. Chodzi tu m.in. o magazyny dystrybucyjne czy magazyny zwrotów. W związku z tym, że wiele firm jest obsługiwanych przez wyspecjalizowane firmy logistyczne, one również generują zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.

Poprawy kondycji oczekuje sektor automotive. Choć z danych GUS wynika, że w 2021 r. w porównaniu do roku 2019 produkcja samochodów osobowych w naszym kraju spadała ponad 3-krotnie, to w tym możemy mieć odbicie. Jak wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2021”, w opinii 32% przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych wolumeny produkcyjne zostaną odbudowane za 2–3 lata, a w opinii 31% – do końca tego roku. Ponadto, coraz większy nacisk sektora na elektryki zwiększy zapotrzebowanie na nowe powierzchnie konieczne do magazynowania baterii do samochodów elektrycznych czy innych podzespołów.

Warto też zwrócić uwagę na sektor produkcyjny, który w pandemii uświadomił sobie wagę dywersyfikacji swoich działań i uniezależnienia od jednej geografii. Firmy, które do tej pory działały głównie w Azji, będą w 2022 r. poszukiwać nowych miejsc produkcyjnych w Europie.

W tym roku będzie kontynuowany trend związany z zielonym budownictwem w sektorze magazynowym. Widzimy nastawienie na zrównoważone budownictwo zarówno po stronie najemców, jak i deweloperów. Ci pierwsi coraz częściej biorą pod uwagę kwestie związane z ESG wybierając odpowiedni budynek. Natomiast deweloperzy, chcąc się wyróżnić spośród swojej konkurencji, stawiają na zrównoważone rozwiązania, które podnoszą atrakcyjność budynku. Ponadto, magazyn to inwestycja wieloletnia, która musi być atrakcyjna dla inwestorów również za kilka lat. A już teraz nikt nie ma wątpliwości, że zrównoważone budownictwo to przyszłość. Po pierwsze dlatego, że dostępność zielonych rozwiązań rośnie, przy jednoczesnym spadku ceny. Po drugie, trzeba pamiętać, że uwarunkowania prawne i różnego typu dyrektywy zobowiązują do sięgania po zielone rozwiązania.

W 2021 r. odnotowano ponad 20% wzrost kosztów budowy, co ostatecznie wpływa na budżet dewelopera związany z inwestycją. To ma swoje przełożenie na czynsze. Do tej pory były stabilne, ale w III kwartale 2021 r. coś na rynku drgnęło. Nie we wszystkich lokalizacjach, ale stawki za najem poszły w górę, a epicentrum tego trendu zobaczymy zapewne w 2022 r. Będzie to tym bardziej odczuwalne, że czynsze są regulowane w euro, które aktualnie jest silną walutą. Ponadto czynnikiem, który mocno wpłynie na sektor w 2022 r., będzie dostępność pracowników. Wiele branż ma problem z zapewnieniem sobie odpowiedniej siły roboczej i te problemy dotkną też sektora magazynowo-logistycznego.


Źródło: CBRE


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
W 2022 r. magazyny odnotują kolejne rekordy i to pomimo podwyżek czynszów
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny