Ulga w PIT przy sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po współmałżonku

A A A

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej do skarbówki zwróciła się kobieta, która po śmierci męża odziedziczyła nieruchomość kupioną przez nich wspólnie w 2015 r.


Kiedy mężczyzna zmarł w 2018 r., pomimo że w rodzinie było jeszcze dwoje dzieci, całość majątku sąd zasądził ich matce. Niecały rok później kobieta postanowiła zbyć nieruchomość i zapytała fiskusa, jak w świetle podatku dochodowego i znowelizowanych przepisów powinna rozliczyć transakcję. Sądziła, że w jej przypadku zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku, bowiem 5-letni okres uprawniający do ulgi w jej opinii powinien się liczyć nie od uzyskania spadku po mężu, a od momentu nabycia nieruchomości, czyli od 2005 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził powyższe twierdzenie. W interpretacji z 3.6.2019 r. (0115-KDIT2-3.4011.181.2019.1.PS) stwierdził, że kobieta jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, co potwierdza treść ust. 5 i 6 art. 10 PDOFizU, dodanych do tej ustawy jedną z ostatnich nowelizacji. Brzmią one: „W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków (...) nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków...”.

To jeden z pierwszych przypadków, kiedy fiskus wydając interpretację podatkową potwierdził funkcjonowanie przepisów korzystnych dla podatników. Wcześniejsze traktowanie przez skarbówkę momentu nabycia nieruchomości jako jednoznacznego z chwilą nabycia spadku, nawet jeśli dotyczyło ono nieruchomości kupionej przez małżonków o wiele wcześniej – jeszcze za życia współmałżonka – stało w sprzeczności z ideą małżeńskiej wspólności majątkowej.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ulga w PIT przy sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po współmałżonku
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny