Ulga na mieszkanie za granicą

A A A

Z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do fiskusa zwrócił się mężczyzna, który planował zainwestować w mieszkanie w Niemczech. Podatnik wiosną 2012 r. kupił mieszkanie w Polsce, ale już jesienią rok później sprzedał je, by zdobyć środki na nabycie lokum za zachodnią granicą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zbywając mieszkanie przed upływem 5 lat mężczyzna powinien zapłacić podatek, jednak zdobyte w ten sposób fundusze zdecydował się on przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, tj. na zakup mieszkania w Niemczech, czego chciał dokonać do końca bieżącego roku. Podatnik, powołując się na art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (który mówi o tym, że osoba, która sprzedała nieruchomość przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym ją nabyła, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego), był przekonany, że w zaistniałej sytuacji ma prawo skorzystać z ulgi mieszkaniowej w PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 16.2.2015 r. (IBPBII/2/4511-201/15/MW) podzielił tę opinię. Jeśli zatem podatnik w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym sprzedał swoje mieszkanie kupi nowe, zyska tym samym uprawnienie do skorzystania z ulgi.

Powyższa interpretacja jest ważną dla wielu osób, które rozważają zakup nieruchomości za granicą. Zainteresowanych tego rodzaju inwestycją jest coraz więcej. Sprzyjają temu między innymi atrakcyjne ceny, a teraz także możliwość uniknięcia konieczności zapłaty podatku ze sprzedaży innej nieruchomości. W myśl obowiązujących przepisów własne cele mieszkaniowe można zrealizować nie tylko poprzez zakup mieszkania, ale także np. budując dom, kupując działkę budowlaną, czy przeprowadzając modernizacje takie jak: rozbudowa, przebudowa, adaptacja lub remont lokalu czy budynku mieszkalnego. Istotne jest jednak, na terenie którego kraju planuje się realizację tego typu inwestycji. W celu uniknięcia dodatkowych zobowiązań finansowych należy wybrać kraj, który będzie miał podpisaną z Polską stosowną umowę o wymianie informacji podatkowych (np. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania). Wśród takich państw obecnie znajdują się m.in. kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ulga na mieszkanie za granicą
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny