Ulga mieszkaniowa a kredyt refinansowy

A A A

W dniu 4.12.2012 r. NSA w składzie 7 sędziów orzekł, że osoba, która przeznaczyła pieniądze ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu refinansowego, nie może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, a co za tym idzie – musi zapłacić podarek PIT (II FPS 3/12).

 

Rozstrzygana przez sąd sprawa dotyczyła kobiety, która w 2005 r. kupiła mieszkanie, a następnie sprzedała je w 2008 r. Cena jaką za nie otrzymała opiewała na ok. 500 000 zł. Podatniczka podpisała umowę na kredyt refinansowany, z którego planowała pokryć kredyt hipoteczny, jaki zaciągnęła wcześniej na zakup sprzedawanego mieszkania. Kwotę 200 000 zł uzyskaną w wyniku przeprowadzonej transakcji od razu przeznaczyła na spłatę starego kredytu, a za pozostałą część nabyła nowe mieszkanie. Kobieta była przeświadczona, że spłacając kredyt refinansowy wydała pieniądze na własne cele mieszkaniowe, a tym samym miała prawo do ulgi podatkowej.

 

Ulga, o której mowa wynikała z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującego w latach 2004–2006, wciąż znajdującego zastosowanie w odniesieniu do podatników, którzy kupili nieruchomości do końca 2006 r. Do przychodu uzyskanego w późniejszych latach ze sprzedaży takich nieruchomości zastosowanie mają przepisy obowiązujące 2007 r. Stawka podatku PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości wynosiła 10%.

 

Zdaniem izby skarbowej, która wydawała interpretację w tej sprawie, ulga przysługuje tylko w sytuacji, gdy za pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostanie nabyta inna nieruchomość lub zostanie spłacony kredyt zaciągnięty bezpośrednio na cele mieszkaniowe. Według fiskusa kredyt refinansowy nie spełnia tego kryterium.

 

Kobieta nie zgadzała się z interpretacją izby skarbowej i skierowała sprawę do sądu. WSA w Warszawie przychylił się opinii podatniczki. W zaistniałej sytuacji organ podatkowy złożył skargę kasacyjną, którą zajął się NSA w składzie 7 sędziów. Ten podzielił zdanie izby skarbowej i uchylił wcześniejszy wyrok sądu I instancji, argumentując przy tym, że nie było podstaw do uznania przez WSA rozszerzenia zakresu stosowania ulgi podatkowej.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ulga mieszkaniowa a kredyt refinansowy
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny