Tymczasowy pawilon handlowy a podatek od nieruchomości

A A A

Do sądowego rozstrzygnięcia sporu na tle opodatkowania pawilony handlowego doszło w Gliwicach. Konflikt powstał, kiedy organy podatkowe naliczyły właścicielce należny podatek od nieruchomości dokonując przy tym swoistej klasyfikacji owego pawilonu, jako budowli. Fiskus twierdził, że przedmiot opodatkowania jest obiektem budowlanym, który stanowi całość funkcjonalną z instalacjami. Skoro w rozumieniu przepisów budowlanych jest klasyfikowany jako budowla, taką samą definicją należy go objąć w rozumieniu PLokU i na tej podstawie wyliczył wartość należnego podatku.

Z taką interpretacją nie zgodziła się właścicielka pawilonu, która zaskarżyła decyzję otrzymaną w powyższej sprawie. W jej opinii nie ma żadnych wskazań pozwalających na zastosowaną przez fiskus klasyfikację pawilonu handlowego (w rzeczywistości kontenera nietrwale związanego z gruntem).

WSA w Gliwicach w wyroku z 6.4.2017 r. (I SA/Gl 1328/16) stanął po stronie podatniczki. Sąd zgodził się z nią, że zaliczenie spornego pawilonu do powyższych kategorii było błędem. Jak zauważył, nie ma w Prawie budowlanym bezpośredniej definicji dla spornego pawilonu, jak również stwierdził, że nie jest on wymieniony w PLokU. Tym samym nie ma podstaw do nałożenia podatku od nieruchomości związanego z pawilonem. Wcześniejsza decyzja fiskusa w tej sprawie została uchylona.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Tymczasowy pawilon handlowy a podatek od nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny