Tani wykup mieszkań spółdzielczych

A A A

W dniu 17.12.2009 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Rząd nowelizację ustawy z 20.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Wprowadzone zmiany są efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17.12.2008 r.

 

Posłowie określili, iż dotychczasowy posiadacz mieszkania będzie mógł je nabyć po spłaceniu kredytu, który zaciągnęła spółdzielnia na jego budowę. Jednocześnie osoba, która będzie chciała nabyć mieszkanie na własność będzie musiała uiścić kwotę stanowiącą równowartość nominalnej wartości kredytu lub dotacji udzielonych na ich budowę przez państwo, w części odpowiadającej za dany lokal, z których skorzystała spółdzielnia przy jego budowie. Dodatkowo koniecznym będzie uregulowanie wszelkich zaległych opłat związanych z korzystaniem z lokalu np. zaległy czynsz. Uchwalone przepisy stanowią ponadto, iż wnioski o wykup mieszkania złożone przed 31.12.2009 r. będą rozpatrywane na starych zasadach do końca 30.4.2010 r.

 

Zważywszy na fakt, iż w wielu wypadkach budowa mieszkań nastąpiła kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, zmiany oznaczają w praktyce, iż podtrzymana zostanie możliwość taniego wykupu mieszkań przez ich dotychczasowych posiadaczy. Projekt trafił już do Senatu. Po rozpatrzeniu poprawek Senatu przez Sejm, ustawa zostanie przekazana Prezydentowi RP do podpisu.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Tani wykup mieszkań spółdzielczych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny