Sprzedaż nieruchomości używanych przez spółkę

A A A

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał indywidualną interpretację w sprawie konieczności zapłacenia VAT przez przedsiębiorców, którzy sprzedają działki niewprowadzone do ewidencji środków trwałych, ale używane dla celów działalności gospodarczej.

Wątpliwości w tym względzie nabrało małżeństwo prowadzące spółkę cywilną, które w 2005 r. kupiło 2 działki gruntowe, a następnie postawiło na nich magazyn, wykorzystywany jako hurtownia przędzy. Bezpośrednio po dokonaniu takiej inwestycji podatnicy nie wprowadzili nieruchomości do ewidencji środków trwałych, przez co nie dokonywali z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych. Kolejne lata nie sprzyjały jednak prowadzonym przez nich interesom. Ze względu na złą sytuację gospodarczą zdecydowali się oni na sprzedaż działki. Planowaną transakcję planowali przeprowadzić, jako osoby prywatne, tak by nie podlegała ona opodatkowaniu VAT. Chcąc jednak upewnić się, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem podatkowym, zwrócili się do fiskusa z pytaniem w przedmiotowym zakresie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19.3.2014 r. (IPTPP2/443-966/13-4/JS) nie podzielił jednak opinii podatników i nakazał im zapłatę podatku. W myśl obowiązujących przepisów, każda osoba fizyczna, która wykorzystuje nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, powinna być uznana za podatnika VAT. Na potwierdzenie powyższej tezy organ przytoczył orzecznictwo TS UE (wyrok z 4.10.1995 r.). W sprawie tej postanowiono, że majątek prywatny nie może być przeznaczony, ani wykorzystywany, dla potrzeb działalności gospodarczej. Fiskus uznał, że w omawianym przypadku nieruchomość była cały czas używana na potrzeby działalności prowadzonej przez spółkę. Z tego powodu jej sprzedaż powinna zostać opodatkowana, a małżonkowie będą musieli uiścić stosowne należności.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Sprzedaż nieruchomości używanych przez spółkę
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny