Sprzedał 190 lokali – jest deweloperem

A A A

Jeden z podatników prowadził działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu pokoi, usług transportowych, budowlanych, a także sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Zajmował się także działalnością związaną z budową i sprzedażą domów mieszkalnych, jednak tej nie zgłosił do opodatkowania (od dochodów z innych źródeł odprowadzał podatek liniowy w wysokości 19%).


Po kilku latach takiego funkcjonowania mężczyzną zainteresowała się skarbówka, która po przeanalizowaniu sytuacji, zażądała zapłaty zaległej daniny. Zdaniem fiskusa działania podejmowane przez mężczyznę powinny być traktowane jako działalność gospodarcza (zgodnie z art. 5a pkt 6 PDOFizU). W trakcie badania sprawy, przedstawiciele organów podatkowych ustalili, że w latach 2004–2013 sprzedał on 190 lokali uzyskując z tego tytułu rocznie wysokie – kilkumilionowe – zyski. Jego działania miały charakter planowy, zorganizowany i profesjonalny.

Podatnik był innego zdania. Usiłował tłumaczyć, że grunty, na których budował domy, a następnie je sprzedawał, otrzymał w darowiźnie jeszcze w latach osiemdziesiątych, a wszystkie transakcje zbycia nieruchomości następowały po upływie 5 lat, co w jego mniemaniu uprawniało go do zwolnienia podatkowego. Co więcej, lokale, które były przedmiotem handlu, nigdy nie stanowiły środków trwałych w jego firmie, a co za tym idzie – nie były zbywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strony sporu nie mogły osiągnąć konsensusu, więc sprawa przewijała się przez sądowe wokandy. Ostateczny werdykt zapadł 13.11.2019 r. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (II FSK 3976/17). Organ ten podtrzymał stanowisko niższej instancji i opowiedział się po stronie skarbówki. Uzasadniając swoje stanowisko NSA stwierdził, że w omawianym przypadku nie ma wątpliwości co do tego, że mężczyzna prowadził niejako działalność deweloperską. Planował kolejne inwestycje, ubiegał się o potrzebne pozwolenia i decyzje budowlane, dążył do zwiększenia atrakcyjności danych nieruchomości. Jego działania były zatem nastawione na zysk i miały charakter ciągły.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Sprzedał 190 lokali – jest deweloperem
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny