Spłata spadku a opodatkowanie PIT

A A A

Czy spłata uzyskana w ramach działu spadku (nieprzekraczająca 1/2 wartości udziału w spadku) jest objęta podatkiem od osób fizycznych jako przychód, czy też podlega działowi spadku i mieści się w pojęciu dziedziczenia, które podlega podatkowi od spadku i darowizn (…)? Z takim pytaniem zwrócił się do Izby Skarbowej w Katowicach mężczyzna, który chciał oddać siostrze nieruchomość uzyskaną w spadku w zamian za spłatę.

Rodzeństwo w 2013 r. odziedziczyło po rodzicach dom z działką. Jako członkowie najbliższej rodziny zmarłych spadkobiercy, decyzją naczelnika US, zostali zwolnieni z obowiązku wniesienia podatku od spadku i darowizn. Dwa lata później mężczyzna porozumiał się z siostrą, co do podziału nieruchomości i wzajemnego jej spłacenia. Chciał podpisać z nią umowę o dział spadku, ze spłatą nieprzekraczającą wartości udziału spadkowego. W rzeczywistości miało to oznaczać sprzedanie jej połowy domu i działki za kwotę 100 tys. zł, przy czym wartość nieruchomości została wyceniona na 240 tys. zł. Spadkobierca chciał jednak upewnić się, że uzyskana w ten sposób kwota nie będzie uznana przez fiskus za dochód ze sprzedaży nieruchomości.

Dyrektor IS w Katowicach w indywidualnej interpretacji wydanej 9.10.2015 r. (IBPB-2-2/4511-376/15/MZM) podzielił opinię podatnika. Za kluczową uznał kwestię, czy kwota uzyskana przez mężczyznę na skutek spłaty nieruchomości nie przekroczy jego udziału w spadku. Jeśli tak się nie stanie, nie będzie mogło być mowy o przychodzie ze sprzedaży nieruchomości.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Spłata spadku a opodatkowanie PIT
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny