Spadki na rynku kredytów hipotecznych

A A A

Z raportu sporządzonego przez firmę Open Finance wynika, że w IV kwartale 2008 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła o 12,5% w stosunku do IV kwartału w 2007 r. Natomiast w odniesieniu do III kwartału 2008 r. liczba udzielonych kredytów w IV kwartale była niższa o 21,15%. Osłabienie popytu na rynku kredytów hipotecznych tłumaczone jest tym, że banki w omawianym okresie zaostrzyły kryteria, którymi kierowały się przy przyznawaniu kredytów, a nawet całkowicie zawieszały akcję kredytową. Również nastroje klientów miały wpływ na zaistniałą sytuację, gdyż pogarszająca się koniunktura gospodarcza zniechęcała do zaciągania długoterminowych zobowiązań.

 

Z raportu wynika także, iż udział kredytów walutowych w sprzedaży kredytów w IV kwartale 2008 r. był niższy niż w III kwartale o 11% i wyniósł ok. 55%. Z wyliczeń analityków firmy Open Finance wynika, że wartość udzielanych kredytów w IV kwartale ubiegłego roku obniżyła się w stosunku do III kwartału o 20,5%.

 

Taki stan rzeczy spowodowany był najprawdopodobniej obniżkami cen nieruchomości, a także restrykcyjną polityką banków. W roku 2009 analitycy spodziewają się obniżenia liczby udzielonych kredytów nawet o 30–40% w stosunku do 2008 r.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Spadki na rynku kredytów hipotecznych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny