Spadek cen działek budowlanych

A A A

Jak podają analitycy Szybko.pl, Metrohouse oraz Expandera, w ubiegłym roku ceny działek budowlanych w Polsce spadły nawet o 20–30%. Największe obniżki miały miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (23%), pomorskim (31%), małopolskim (21%) i podlaskim (36%).

 

Sytuacja ta dotyczy m.in. największych polskich miast. Średnia cena metra kwadratowego w Warszawie zmieniła się z 890 na 860 zł. Coraz więcej jest również na rynku działek wystawionych na sprzedaż za minimalną cenę tj. 135–150 zł/m2. Podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu (spadek z 295 do 275 zł), Szczecinie (z 250 do 245 zł) i Łodzi (z 190 do 180 zł). Wzrosły natomiast w Krakowie, Olsztynie i Gdańsku.

 

Zdaniem specjalistów jest to efekt mniejszego zainteresowania kupujących mieszkaniami, do czego przyczyniło się zaostrzenie polityki kredytowej banków. Według danych Związku Banków Polskich w III kwartale 2012 r. wartość nowo udzielanych kredytów wyniosła 10,02 mld zł i była o 0,23% niższa niż w II kwartale. Tezę tę potwierdza duża liczna pustych mieszkań. Ona z kolei przekłada się na powściągliwość deweloperów przy kupowaniu gruntów pod nowe inwestycje.

 

Podobna sytuacja cenowa dotyczy działek w miejscowościach turystycznych. Zdaniem specjalistów ceny te wracają do realnych wysokości – dotychczas były przeszacowane. Na przykład w Ustroniu Morskim można kupić działkę z widokiem na morze za 60–70 zł/m2, podczas gdy w 2011 r. temu trudno było znaleźć grunt tańszy niż 100 zł/m2.

 

Zdaniem ekspertów przez cały 2013 r. będziemy mieli do czynienia ze spadkowym trendem cen. Sytuacja może się zmienić, jeśli deweloperzy znajdą nabywców na już powstałe mieszkania i rozpoczną nowe inwestycje. Nie bez znaczenia dla tendencji na rynku będzie również polska sytuacja gospodarcza. Wszystko będzie zależeć od jej odporności na międzynarodowy kryzys.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Spadek cen działek budowlanych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny