Skutki podatkowe otrzymania spłaty w wyniku realizacji umowy o dożywocie

A A A

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął stanowisko w sprawie konieczności zapłaty PIT przy rozliczeniu związanym z realizacją umowy o dożywocie.


Z wnioskiem o wydanie interpretacji w powyższej kwestii do fiskusa zwróciła się kobieta. Jej rodzice w latach 90. na mocy umowy o dożywocie przekazali gospodarstwo jej dwóm braciom pod warunkiem, że spłacą oni – na żądanie siostry – równowartość 1 ha ziemi. Z biegiem lat jeden z mężczyzn zmarł, a jego spadkobiercą stał się syn. To on postanowił spłacić wcześniejsze zobowiązanie ojca wobec jego siostry, a swojej ciotki. Plan ten wdrożył w życie w 2018 r.

Na skutek takiego obrotu sprawy kobieta stanęła przed dylematem, jak podatkowo rozliczyć uzyskaną w powyższy sposób gotówkę. Po przeanalizowaniu orzecznictwa (uchwała NSA z 17.11.2014 r., interpretacja Dyrektor IS w Warszawie z 2.5.2016 r., IPPB4/4511-163/16-4/MS2) doszła do wniosku, że nie ma obowiązku uwzględnienia kwoty uzyskanej w ramach realizacji umowy o dożywocie w swoim podatku dochodowym. W jej mniemaniu jedynym podatkiem do uiszczenia w omawianym przypadku był podatek od czynności cywilnoprawnych. Chcąc utwierdzić się w swym przekonaniu kobieta zwróciła się do skarbówki ze stosownym pytaniem.

Dyrektor KIS w interpretacji z 21.3.2019 (0115-KDIT2-1.4011.37.2019.1.KK) uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego omawianego przypadku doszedł on do wniosku, że kobieta nie była stroną zawartej w latach 90. umowy o dożywocie. W uzasadnieniu do interpretacji przedstawiciele skarbówki stwierdzili: „nie można zatem uznać, że otrzymane przez Wnioskodawczynię świadczenie pieniężne stanowi przychód z umowy o dożywocie zawartej pomiędzy rodzicami a braćmi. Zawarte w stanie faktycznym sformułowanie dotyczące zobowiązania braci w umowie do spłaty na rzecz Wnioskodawczyni równowartości 1 ha ziemi na jej żądanie wskazują, że nie można otrzymanej przez nią kwoty traktować jako przychodu z umowy o dożywocie, ponieważ Wnioskodawczyni nie była jej stroną. Mamy tutaj jedynie do czynienia z realizacją dodatkowego warunku, który rodzice Wnioskodawczyni wskazali zawierając umowę z braćmi”.

Zdaniem fiskusa, otrzymane przez podatniczkę środki pieniężne stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 PDOFizU, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w wyniku realizacji umowy o dożywocie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny