Rynek nieruchomości biurowych – popyt wciąż przewyższa podaż

A A A

Za nami rekordowe pierwsze półrocze na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Do użytkowania oddano łącznie ponad 173 tys. m2 powierzchni. To aż 65% całkowitej podaży prognozowanej na rok 2018 wynika z raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy. Rekordowe półrocze 2018.” Eksperci zwracają uwagę, że popyt nadal przewyższa podaż, a poziom pustostanów jest na najniższym poziomie od lat, co daje przewagę właścicielom budynków. Czynsze na obecnym poziomie utrzymają się do 2020 r.

– Obecna sytuacja na warszawskim rynku biurowym równoważny siły po trwającym jakiś czas „rynku najemcy” i to widać najbardziej w najlepszych lokalizacjach. W stolicy popyt przewyższa podaż. Wzmożona aktywność firm i ograniczona dostępność powierzchni stawia właścicieli budynków w lepszej pozycji negocjacyjnej niż w ostatnich latach. Za biuro w centrum w standardzie premium trzeba zapłacić średnio 24 euro/m-c/m2. Prognozujemy, że te ceny utrzymają się do 2020 r. Wtedy zostaną oddane do użytku duże projekty, które obecnie są w trakcie budowy, takie jak Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner – komentuje Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Pod koniec I półrocza 2018 r. podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosła 5,41 mln m2. Do użytkowania oddano 15 nowych biurowców, których łączna powierzchnia przekroczyła 173 tys. m2. Blisko 60% nowo oddanej powierzchni znalazło się w centrum, z czego aż 70% było wynajęte już w dniu oddania do użytkowania.

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w ostatnich latach powstał nowy obszar biznesowy w Warszawie, dla którego katalizatorem rozwoju stała się stacja metra Rondo Daszyńskiego. Do końca 2020 r. strefa bliskiej Woli zostanie powiększona o blisko 400 tys. m2, co oznacza wzrost o aż 60% w stosunku do stanu obecnego.

Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w szybkim tempie. W sumie w ciągu sześciu miesięcy aktywność najemców wyniosła 425 tys. m2, osiągając blisko połowę prognozowanego poziomu na koniec 2018 r. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (52%) zlokalizowana była poza nim.

Popyt w Warszawie napędzany był w największej mierze przez firmy z sektora usług profesjonalnych, którzy odpowiadali za ponad 16% całkowitej wynajętej powierzchni i aż 21% przedsiębiorstwa działające w obszarze IT i nowych technologii oraz sektor bankowy, ubezpieczeniowy i inwestycyjny. Każdy z tych dwóch sektorów odpowiadał za 13% zapotrzebowania na powierzchnię poza centrum.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 11,1%, co oznacza spadek o 2,8 pp. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Dobra kondycja rynku, z której wynika wzmożona aktywność najemców, przesuwa przewagę w stronę właścicieli budynków. Trend ten widać wyraźnie w centrum Warszawy. Spowodowało to wzrost czynszów w centrum, pierwszy raz od 2012 r., który wynosi średnio 24 euro/m-s/mkw. Oczekiwana jest kontynuacja tego trendu aż do 2020 r., kiedy planowane jest oddanie do użytkowania aż 581 tys. m2 powierzchni.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rynek nieruchomości biurowych – popyt wciąż przewyższa podaż
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny