Rynek najmu przeżywa boom

A A A

Polacy częściej niż mieszkańcy Unii Europejskiej wolą mieszkać we własnym lokum, niż wynajmować. W 2020 r. niemal 86% z nas było właścicielem mieszkania, a 14% decydowało się na wynajem – wynika z danych Eurostatu. Obecna sytuacja związana m.in. z rosnącymi cenami mieszkań i spadającą zdolnością kredytową, generuje boom na rynku wynajmu. Wpływa na to również wojna w Ukrainie i napływ uchodźców do Polski. Umocnienie rynku najmu rozwinie ten segment. Coraz częściej będą się też pojawiały oferty wynajmu z dojściem do własności.


– Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie obserwowaliśmy rosnący popyt na mieszkania na wynajem. Sprzyjały temu inflacja, rosnące stopy procentowe i spadająca przy tym zdolność kredytowa. Mniej osób może sobie pozwolić na zakup własnego lokum, dlatego szuka mieszkania na wynajem. Do tego dochodzi spory napływ uchodźców z Ukrainy, którzy również są potencjalnymi klientami dla wynajmujących mieszkania. Można jednak założyć, że marzenie o własnych czterech ścianach nie wyhamuje. Dlatego spodziewamy się wzrostu zainteresowania najmem z opcją dojścia do własności. To propozycja, którą oferujemy w naszych inwestycjach, gdzie kwota niezbędna na uzbieranie wkładu własnego jest częścią czynszu płaconego każdego miesiąca za wynajem – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD S.A.


Według analiz HRE Investments, już w tydzień po wybuchu wojny w Ukrainie pula dostępnych mieszkań na wynajem w Polsce stopniała o 20–30%. Z kolei z danych serwisu Otodom wynika, że w ciągu niecałych dwóch tygodni od rozpoczęcia wojny aż o 166% zwiększyła się liczba wyświetleń ofert mieszkań lub pokoi. O kilkaset procent wzrosła także liczba zapytań. Taka sytuacja już teraz ma swoje konsekwencje we wzroście cen za wynajem, szczególnie w największych miastach w Polsce.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że zdecydowana większość Polaków jest przywiązana do własności i posiada mieszkanie (86%), a tylko 14% je wynajmuje. Dla porównania, w Niemczech ta proporcja rozkłada się po połowie, a w całej Unii Europejskiej mieszkanie na własność ma 70% mieszkańców, zaś najem wybiera 30%.

Głównymi problemami dla osób, które chcą mieć własne mieszkanie, są przede wszystkim wciąż niewystarczająca podaż lokali, trudności z uzbieraniem wkładu własnego i rosnące koszty kredytu. Rozwiązanie, które ma PDD to gwarancja dojścia do własności mieszkania dla osób, które na razie nie są w stanie ponieść kosztów wkładu własnego, ale mogą go uzbierać płacąc czynsz. W propozycji dewelopera uzbieranie wkładu własnego polega na wpłacie ok. 0,3–0,4% wartości mieszkania miesięcznie przez okres od 2 do 4 lat. Aktualnie jest to minimalnie 10% wartości nieruchomości, choć niektóre banki wymagają 20%.


Źródło: PDD S.A.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rynek najmu przeżywa boom
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny