Rynek najmu mieszkań w dużych miastach

A A A

Największym zainteresowaniem klientów na rynku najmu w dużych miastach cieszą się mieszkania 2-pokojowe; zainteresowanych nimi jest blisko połowa klientów. Na drugim miejscu z 26% udziałem w popycie plasują się kawalerki. W Warszawie za ich najem trzeba zapłacić średnio 51 zł/m2 miesięcznie, czyli o ponad 30% więcej niż w Krakowie lub Wrocławiu i o blisko 60% więcej niż w Poznaniu. Z przeprowadzonego przez portal nieruchomości Domy.pl badania rynku najmu mieszkań w 6 wybranych miastach Polski wynika, że podobnie jak na rynku sprzedaży największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W Gdańsku takich lokali szuka ponad połowa (51,1%) klientów. W pozostałych 5 miastach – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – poszukujący M3 stanowią od 42,6 do 46,4% wszystkich klientów na najem mieszkań. Drugim najbardziej poszukiwanym typem mieszkań są kawalerki. Jednak w ich przypadku statystyki w poszczególnych miastach znacznie się różnią. W Krakowie, Poznaniu i Katowicach lokalu 1-pokojowego szuka średnio co 3 klient, w Warszawie co 4, a we Wrocławiu i w Gdańsku – co 6.

Znaczne różnice między badanymi miastami widać także porównując popyt na mieszkania 3-pokojowe. We Wrocławiu M4 szuka aż 29% klientów, podczas gdy w Krakowie odsetek ten jest o blisko połowę mniejszy (15,1%). A stawki czynszów za takie lokale w obu miastach są niemal identyczne – 34 zł/m2 miesięcznie w Krakowie i 33 zł/m2 we Wrocławiu.

W kategorii mieszkań 4-pokojowych wyraźnie widać, że popyt na nie wszędzie jest relatywnie mały. Najwięcej amatorów na takie lokale jest w Warszawie i we Wrocławiu – w tych miastach stanowią odpowiednio 6,6% i 6,5% całego popytu. Dla odmiany w Katowicach 4 pokojami zainteresowany jest średnio co 40 klient (2,6%). Tymczasem udział M5 w podaży w stolicy Śląska jest stosunkowo wysoki – wynosi aż 10% całej oferty na rynku najmu. Większym udziałem w podaży może się pochwalić tylko Warszawa, w której co 8 mieszkanie oferowane do wynajęcia liczy 4 pokoje.

Popyt na mieszkania i apartamenty z co najmniej 5 pokojami jest w badanych miastach niewielki. W Warszawie i Gdańsku tak dużego lokalu szuka średnio co 48 klient, w Krakowie co 77, a w Poznaniu co 200. Tymczasem poznańska średnia stawka za najem lokalu z tego segmentu – 24 zł/m2 – jest jedną z najniższych wśród analizowanych przez portal Domy.pl miast – taniej jest tylko w Katowicach (21 zł/m2).

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rynek najmu mieszkań w dużych miastach
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny