Rynek mieszkaniowy w krajach europejskich – raport Deloitte

A A A

Firma doradcza Deloitte opracowała raport Property Index. Overview of European Residential Markets. How do Europeans live, and for how much?, w którym porównuje rynki mieszkaniowe w 12 krajach europejskich w latach 2010 –2011, biorąc pod uwagę takie wskaźniki ja średnia ilość mieszkań przypadających na obywateli, ich ceny oraz koszty utrzymania.

 

Jak wynika z opracowania, Polska ma najniższą w Europie liczbę mieszkań przypadającą na 1000 obywateli – 351, czyli o 26% mniej niż wynosi średnia dla Europy. Dodatkowo ceny mieszkań w porównaniu do średniego wynagrodzenia są wysokie – na zakup własnego 70-metrowego mieszkania trzeba zaoszczędzić 8,5 średnich rocznych pensji. To co napawa optymizmem to koszty utrzymania lokalu mieszkalnego. Koszty te są w Polsce jedne z najniższych (mniejsze nakłady na utrzymanie mieszkania ponoszą jedynie Węgrzy).

 

Z badania wynika, że krajem w którym średnio na 1000 mieszkańców przypada największa liczba mieszkań jest Hiszpania (559). To wynik o 17% wyższy od europejskiej średniej. Najszybciej na własne mieszkanie mogą pozwolić sobie Duńczycy. W tym państwie wystarczy odłożyć 2,4 roczne pensje brutto by nabyć nowe, 70-metrowe mieszkanie. W większości krajów (np. Czechy, Holandia i Wielka Brytania) wartość ta waha się pomiędzy 6 a 9 rocznych pensji. Dłużej (ponad 9 lat) trzeba oszczędzać we Francji. Ponadto w tym kraju, w 2011 r. w porównaniu do 2010 r., najbardziej wzrosły ceny mieszkań (o 6,2%). Na drugim miejscu pod tym względem były Niemcy (wzrost o 4%), a na trzecim Austria (3,1%). Na Węgrzech i w Hiszpanii zaobserwowano odwrotny trend – spadek cen (odpowiednio o 23,5% i 5,6%). Najdroższą stolicą Europy, wśród miast objętych analizą, był Paryż, gdzie w 2011 r. średnia cena nowego mieszkania przekroczyła 8000 EUR/m2. Najtańsze mieszkania można natomiast znaleźć w Europie Środkowej. W Budapeszcie średnia cena mieszkania w 2011 r. wynosiła 940 EUR/m2.

 

Wyniki badania wskazują także, że najwyższe koszty związane z utrzymaniem mieszkania w 2011 r. odnotowano w Danii i Francji. Ogólne wydatki takie jak: czynsz, naprawa, remonty w tych krajach przewyższały średnią unijną, która wynosi 5800 EUR w przeliczeniu na gospodarstwo domowe, odpowiednio o 70% i 41%.

 

Źródło: www.deloitte.com; www.nieruchomosci.egospodarka.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rynek mieszkaniowy w krajach europejskich – raport Deloitte
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny