Rynek biurowy wychodzi na prostą

A A A

W roku 2021 na warszawski rynek trafiło 325 tys. m2 powierzchni biurowych. Tak wysoki wynik ostatnio notowany był w 2016 r. Oddanych zostało m.in. kilka spektakularnych obiektów, których realizacja rozpoczęła się przed pandemią. Ukończony został zlokalizowany w okolicy ronda Daszyńskiego Skyliner, Warsaw Unit, Generation Park Y i Fabryka Norblina. Na Mokotowie zakończyła się budowa budynku X20 oraz Moje Miejsce II. Warszawskie zasoby biurowe, które przekraczają już 6,15 mln m2 powierzchni, wzbogaciły też dwa biurowce w kompleksie Centrum Praskie Koneser oraz budynek EQ2 i Baletowa Business Park.


W budowie w Warszawie jest natomiast o ponad połowę biur mniej niż w ostatnich latach, kiedy rocznie powstawało ok. 700-800 tys. m2 powierzchni. W realizacji pozostaje niespełna 330 tys. m2 biur. Tak niewiele budowało się ich w mieście ostatnio przed dekadą. Większość z inwestycji zostanie ukończonych w tym i przyszłym roku. Wśród biurowców w budowie jest m.in. Varso Tower, SkySawa, The Bridge, P180, czy Bohema.

Wysoki poziom nowej podaży w 2021 r. i niższy popyt spowodował, że współczynnik pustostanów podskoczył na warszawskim rynku o 2,8 pp. do 12,7% i jest najwyższy od sześciu lat.

– Aktywność najemców na rynku biur jest nadal mniejsza niż przed pandemią, jednak zauważalny jest jej stopniowy wzrost. Całkowity wolumen najmu w sektorze biurowym w Polsce w 2021 r. był o kilka procent większy w porównaniu z rokiem poprzednim. W Warszawie wielkość transakcji najmu wzrosła rok do roku o ponad 7%. Wynajęte zostało 646 tys. m2 powierzchni. To wynik znacząco niższy niż w latach 2015–2019, kiedy do najemców trafiało średnio około 830 tys. m2 biur – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz. – Biura wciąż pozostają jednak ważnym elementem działalności biznesowej firm oraz interesującymi aktywami dla inwestorów. Stawki czynszowe jak dotąd kształtują się na takim samym poziomie, jak wcześniej, ale poważny wzrost kosztów budowy powoduje presję na podwyżki – dodaje.


W regionach największy przyrost zasobów zarejestrowany został w Trójmieście. Dzięki ukończeniu budowy 73 tys. m2 biur w projektach 3T Office Park, Palio, LPP Fashion Lab i Gato, oferta czwartego w kraju, trójmiejskiego rynku biurowego sięgnie niedługo 1 mln m2 powierzchni. Krakowski, drugi co do wielkości rynek biurowy w Polsce, zwiększył w minionym roku ofertę do przeszło 1,6 mln m2 powierzchni. Podaż wzrosła o ponad 60 tys. m2 powierzchni za sprawą oddanych budynków Equal Business Park D, Ocean Office Park A, Tertium Business Park B i Aleja Pokoju 81. Na poznański rynek biurowy trafiło ponad 37 tys. m2 biur w budynku Nowy Rynek D, dzięki czemu zasoby przekroczyły poziom 620 tys. m2 powierzchni. We Wrocławiu oddane zostały inwestycje Krakowska 35 i Nowa Strzegomska łącznie z 22 tys. m2 powierzchni, w wyniku czego oferta wzrosła do 1,25 mln. m2. W Katowicach (600 tys. m2) na rynek weszło w zeszłym roku ponad 13 tys. m2 powierzchni, a w Łodzi (583 tys. m2) – 3,6 tys. m2. Katowice wyraźnie wybijają się w regionach liczbą biur pozostających w budowie. Na katowickim rynku w realizacji jest aż 200 tys. m2 powierzchni, co stanowi blisko jedną trzecią zasobów, jakimi dysponuje miasto. Większość projektów ma zostać ukończonych w tym roku. Wzrasta też rynek krakowski, na którym w budowie znajduje się 165 tys. m2 powierzchni biurowych. Kolejnymi zaś rynkami biurowymi, które również się rozbudowują jest Wrocław z 150 tys. m2 powstającej powierzchni m.in. w projekcie Brama Oławska, Quorum Office Park i kolejnym budynku w kompleksie Centrum Południe oraz Trójmiasto ze 120 tys. mkw. biur, które realizowane są głównie na terenie w Gdańska. Z kolei w Poznaniu w fazie budowy jest blisko 80 tys. m2 powierzchni biurowych, a w Łodzi prawie 90 tys. m2 biur. Największą inwestycją na poznańskim rynku jest Andersia Silver, która po ukończeniu dostarczy najwyższy budynek w mieście. Łódź zaoferuje natomiast w najbliższym czasie nowoczesne powierzchnie w Manufakturze Widzewskiej, Fuzji i projekcie React.

Poziom najmu na rynkach regionalnych, jak podaje Walter Herz, był w zeszłym roku o kilkanaście procent niższy od notowanego w 2019 r. Choć w drugiej połowie 2021 r. w sektorze biurowym widać było znaczne ożywienie, roczna wartość transakcyjna plasuje się nadal poniżej średniej sprzed pandemii. Na uwagę zasługuje jednak wysoki popyt na biura zarejestrowany w ubiegłym roku we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu, gdzie zakontraktowanych zostało więcej powierzchni niż w 2019 r. Największe zapotrzebowanie na biura w minionym roku mogliśmy obserwować w Krakowie, gdzie wynajęte zostało ok. 156 tys. m2 powierzchni oraz we Wrocławiu, który wykazał chłonność na poziomie 153 tys. m2. O ile na rynku krakowskim popyt był nieco niższy niż w latach poprzednich, we Wrocławiu wynik był o kilka procent wyższy, tak w porównaniu z 2020, jak i 2019 r. Ubiegłorocznym wzrostem popytu wykazał się również rynek trójmiejski i poznański. W Trójmieście wolumen najmu wyniósł 108 tys. m2 powierzchni biurowych i był o 23% wyższy niż rok wcześniej oraz o blisko 7% niż w 2019 r. Poznań natomiast, gdzie podpisane zostały umowy najmu na 73 tys. m2 biur, odnotował aż ponad 80% wzrost zapotrzebowania na biura w porównaniu z 2019 r. Popyt na rynku katowickim spadł do poziomu 53 tys. m2 powierzchni, był niższy niż rok wcześniej o 16%. W Łodzi zakontraktowane zostało 51 tys. m2 biur, także mniej niż w latach poprzednich.

W ciągu minionego roku współczynnik pustostanów na rynkach regionalnych nieznacznie wzrósł, tylko w Poznaniu ze względu na skok popytu lekko się obniżył. Kształtuje się obecnie na poziome od 10,5% w Katowicach do 16,7% we Wrocławiu.

Eksperci zwracają uwagę, że zmianie ulega model aranżacji przestrzeni biurowej. Projektowanych jest teraz więcej sal do spotkań i organizowania wideokonferencji. Większa ilość biurek funkcjonuje też jako stanowiska pracy, które w zależności od potrzeb mogą być wykorzystywane przez różne osoby w systemie hybrydowym.


Źródło: Walter Herz


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rynek biurowy wychodzi na prostą
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny