Rosną koszty utrzymania domu

A A A

930 złotych miesięcznie – tyle na utrzymanie domu wydaje statystyczna polska rodzina – wynika z szacunków HRE Investments. To o 15 złotych więcej niż przed rokiem.


Podwyżki zawdzięczamy przede wszystkim droższym usługom wywozu śmieci (20% r/r), ale też wyższym czynszom i rachunkom za gaz. Wzrostu nie zatrzymało nawet zamrożenie cen energii.

Choć za prąd nie musimy płacić więcej niż przed rokiem, reszta rachunków związanych z utrzymaniem domu lub mieszkania niestety już nas nie rozpieszcza. Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, że najmocniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożał wywóz śmieci – aż o 20%. Znacznie więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za usługi związane z domem (o 5%), np. naprawy czy sprzątanie. W tym wypadku podwyżki nie są niczym zaskakującym w obliczu rosnących wynagrodzeń Polaków.

Wyraźnie w ostatnim roku podrożał też gaz (o 4,5%) i wzrosły czynsze płacone właścicielom przez najemców – o 4,2%. W Polsce dominuje najem o stawkach nierynkowych (chodzi tu np. o mieszkania komunalne, zakładowe czy spółdzielcze lokatorskie). Raportowany przez urząd wzrost cen nie odnosi się więc wprost do stawek płaconych właścicielom, którzy kupili mieszkania na wynajem.

Jedynymi składnikami domowych rachunków, za które trzeba dziś płacić mniej niż przed rokiem są sprzęty AGD i energia elektryczna. Za tę ostatnią trzeba dziś płacić o 5,8% mniej niż przed rokiem – wynika z danych GUS. Trochę mniej kosztuje też AGD (pralki, lodówki, kuchenki itd.). Te urządzenia są dziś przeciętnie o 1,3% tańsze niż przed rokiem.

W efekcie łączny koszt utrzymania i prowadzenia domu w czerwcu 2019 r. był o 1,7% wyższy niż rok wcześniej. Oznacza to dynamikę wzrostu niższą niż inflacja, która w czerwcu została przez urząd oszacowana na 2,6% w skali roku. Rządowa interwencja na rynku energii elektrycznej dała pewne efekty. Przeważnie bowiem koszty utrzymania domu rosły szybciej niż ogólny poziom cen mierzony inflacją. I choć wzrost omawianych kosztów został spowolniony, nie doszło do jego zatrzymania. Jak wynika z szacunków HRE Investments, opartych o dane GUS dotyczących inflacji i wydatków gospodarstw domowych, statystyczna trzyosobowa rodzina na utrzymanie oraz wyposażenie mieszkania wydała w czerwcu ponad 930 zł. Kwota ta uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii (ok. 40% łącznych kosztów związanych z mieszkaniem), ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, usług takich jak sprzątanie czy remonty.

Z drugiej strony w analizach pomijane są koszty obsługi kredytów hipotecznych, które w przypadku zadłużonych rodzin pochłaniają przeważnie więcej pieniędzy niż wcześniej omawiane utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu. Pomija się też podatki i opłaty związane z posiadaniem nieruchomości. Co warto podkreślić, mówi się ponadto o wartości uśrednionej dla całego kraju. Jasne jest więc, że rodzina posiadająca skromne mieszkanie wyda na „dach nad głową” nawet kilkukrotnie mniej niż ta mieszkająca w dużej rezydencji.

Z szacunków HRE Investments wynika, że na utrzymanie i wyposażenie „domu” statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje o 15 zł więcej niż rok temu. W praktyce wartość ta może się okazać jednak wyższa, gdy w drugiej połowie bieżącego roku poznamy dokładniejsze dane na temat wydatków gospodarstw domowych.

W ostatnich latach urzędowe dane sugerowały bowiem, że przeciętne wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkań rosły szybciej niż wynikało ze wzrostu cen. Oznacza to, że wraz z poprawianiem się sytuacji finansowej gospodarstwa domowe konsumują coraz więcej. Trudno się temu dziwić skoro – jak wynika z danych GUS – w latach 2007–2018 dochód rozporządzalny na osobę wzrósł nominalnie o 82%, a realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, o 47%.


Źródło: HRE Investments


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rosną koszty utrzymania domu
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny