Remont dachu bez przetargu

A A A

Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 29.1.2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Z punktu widzenia zarządców nieruchomości najistotniejszą zmianą, jaką przewiduje nowelizacja, jest to, że po jej wejściu w życie wspólnoty mieszkaniowe, w których przeważają udziały gminy, nie będą musiały przymusowo organizować przetargów na składane przez siebie zamówienia.

 

Obowiązujące jeszcze przepisy nakładają na wspólnoty, w których gmina posiada większość udziałów, uciążliwe obowiązki. Dotychczas prywatni mieszkańcy zmuszeni byli do ogłaszania przetargów, jeśli ponad połowę inwestycji miała sfinansować gmina. Jeśli więc np. wspólnoty zamierzały zrobić remont, założyć sieć internetową w bloku czy nawet wybrać zarządcę, powinny przeprowadzać procedury przewidziane w prawie zamówień publicznych.

 

Co prawda w praktyce wspólnoty mieszkaniowe różnie stosowały przepisy Prawa zamówień publicznych. Wiele wspólnot po prostu lekceważyło niekorzystne dla siebie rozwiązania. Tym bardziej że w myśl interpretacji Ministerstwa Finansów pieniądze przekazane przez gminy wspólnocie mieszkaniowej nie stanowią środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Urząd Zamówień Publicznych stał jednak na stanowisku, że wspólnoty muszą stosować przepisy o zamówieniach, jeśli inwestycja przekracza wartość 6000 euro i jest w ponad połowie finansowana z gminnych pieniędzy.

 

Znowelizowany przepis art. 3 ust. 1 pkt 1 ogranicza obowiązek organizowania przetargów tylko do wyjątkowych sytuacji. Po wejściu w życie nowelizacji wspólnoty z większościowym udziałem gmin, co do zasady, nie będą zobowiązane do wyboru kontrahenta w drodze przetargu. Nowelizacja czeka obecnie na podpis Prezydenta. Wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Remont dachu bez przetargu
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny