Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą obecnie prawie 18 mln m2 w porównaniu z zaledwie 4,6 mln m2 dziesięć lat temu. Jest to wielkość zbliżona do zasobów dużych rynków Europy Zachodniej takich jak Niemcy, które dysponują ok. 22 mln m2 powierzchni.
Zdaniem Ferdinanda Hlobila, Dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield w ostatniej dekadzie rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej rozwijał się bardzo dynamicznie. Sprzyjał temu ponadprzeciętny wzrost gospodarczy, który obecnie stanowi 68% średniego wzrostu PKB w UE w porównaniu z ok. 52% dziesięć lat temu. Świadczy to o dużym sukcesie gospodarczym Europy Środkowej, która z pewnością będzie nadal się rozwijać. Wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej wynosi obecnie niecałe 8%, a napływ nowych najemców przyczynia się do wzrostu popytu na nowe obiekty magazynowo-logistyczne. Pięć lat temu powierzchnia niewynajęta stanowiła ok. 15%, natomiast w 2005 r. nieznacznie przekraczała 9%. Według Hlobila ilość powierzchni niewynajętej wiele mówi o stanie gospodarki – im niższa stopa pustostanów, tym lepsza koniunktura gospodarcza. Spadek tego wskaźnika świadczy również o rosnącym popycie najemców na nieruchomości magazynowe. Na tym tle w ostatnich 12 miesiącach wyróżniają się szczególnie Węgry, gdzie wskaźnik wolnej powierzchni zmniejszył się o 6%. Najmniejszy odsetek powierzchni niewynajętej w łącznych zasobach jest nadal na Słowacji, gdzie wynosi nieco ponad 3%. Wskaźnik pustostanów spadł o ok. 4 punkty procentowe i wynosi obecnie 6,8%, co jest najniższym poziomem, jaki odnotowano w Polsce od czasu kryzysu ekonomicznego. Istniejąca nowoczesna powierzchnia magazynowa jest szybko absorbowana w całym kraju dzięki wysokiemu popytowi ze strony najemców, co zachęca deweloperów do budowy kolejnych etapów projektów w ramach posiadanych banków ziemi oraz zakupu nowych działek pod przyszłe projekty. Rosnąca aktywność deweloperska odnotowana jest zarówno na głównych podrynkach takich jak Poznań, Górny i Dolny Śląsk, ale również w nowych i wschodzących lokalizacjach takich jak Lublin, Rzeszów i Szczecin, gdzie jest wystarczająca ilość atrakcyjnych dla najemców terenów pod budowę nowoczesnych obiektów magazynowo-logistycznych.
W 2014 r. wybudowano ponad 1,4 mln m2 powierzchni magazynowej, czyli nieznacznie więcej niż wynosi średnia podaż dziesięcioletnia dla całego regionu Europy Środkowej (1,3 mln m2). W ubiegłym roku najwięcej nowej powierzchni powstało w Polsce – ponad 1 mln m2. W ostatniej dekadzie nowa podaż w Polsce przekroczyła poziom 1 mln m2. trzykrotnie: w latach 2007, 2008 i 2014.
W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu powierzchni magazynowej wyniósł 4,4 mln m2, czyli ok. pół miliona m2 więcej niż w rekordowym 2013 r. Pod względem liczby m2 wynajmowanej powierzchni trzy czwarte zawieranych transakcji przypada od wielu lat na Polskę i Czechy, a pozostała jedna czwarta na Węgry, Słowację i Rumunię. Przewidujemy, że taka struktura popytu utrzyma się przez pewien czas.
Polska w 2014 r. po raz kolejny odnotowała najwyższą wśród krajów Europy Środkowej aktywność na rynku najmu. W samym 4 kwartale wynajęto w Polsce ponad 860,000 m2 powierzchni, co jest wynikiem rekordowym. Wolumen najmu w 2014 r. wyniósł 2.36 miliona m2, z czego 60% stanowiły nowe umowy. To bardzo pozytywny znak, potwierdzający atrakcyjność Polski dla najemców, którzy mogą efektywnie obsługiwać różnorodne rynki z jednej lokalizacji.
Nieruchomości magazynowe były również wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów, którzy w 2014 r. zainwestowali w regionie Europy Środkowej 1,85 mld euro. Jednak na rynku inwestycyjnym mogą wystąpić w przyszłości pewne zmiany. W Europie Środkowej właścicielami obiektów magazynowych są niemal wyłącznie zagraniczni deweloperzy i fundusze inwestycyjne. Lokalne fundusze emerytalne inwestujące w nieruchomości są na razie mało aktywne w regionie, ale to one mogą być źródłem wzrostu inwestycji.
Źródło: Cushman & Wakefield