Rekord liczby transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

A A A

Po pandemicznym spowolnieniu rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce zaczyna wracać do poziomów sprzed Covid-19.


W roku 2021 łączna wartość inwestycji wyniosła 5,71 mld euro, a złożyła się na nią rekordowa liczba 164 transakcji – wynika z danych CBRE. Ponad połowa całej kwoty dotyczyła rynku magazynowego, na drugim miejscu znalazły się biura, a na trzecim handel. Najwięcej inwestorów pochodziło z Europy, a wartość polskiego kapitału wyniosła 4%. Eksperci CBRE wskazują, że w 2022 r. wolumen inwestycji może osiągnąć nawet 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby wzrost o ponad 20% r/r i powrót do wyników notowanych przed pandemią.

W 2021 r. największy udział w całej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce miał sektor magazynowo-logistyczny. Transakcje z tego obszaru osiągnęły historycznie najwyższy poziom 2,94 mld euro i stanowiły 52% całkowitego wolumenu, o 3 pp. więcej niż w 2020 r. Na drugim miejscu znalazły się nieruchomości biurowe, które odpowiadały za 29% całej kwoty i 1,7 mld euro. Trzecie miejsce przypadło obiektom handlowym, w które zainwestowano 898 mln euro, a więc 16% całego wolumenu i 3 pp. więcej niż rok wcześniej.

Największą transakcją w roku 2021 był zakup nieruchomości logistycznych Exeter przez azjatyckiego inwestora GIC o wartości 260 mln euro. Transakcja była częścią większego portfela, w którego skład wchodziły magazyny z Europy Zachodniej i Centralnej. W sektorze biurowym jednym z największych wydarzeń była sprzedaż 9 istniejących i 2 budowanych obiektów krakowskiej grupy BUMA wartych 200 mln euro do funduszy Partners Capital. Jeśli chodzi o największe transakcje pojedynczymi biurowcami to w Warszawie została sfinalizowana sprzedaż budynku Metropolitan, a w miastach regionalnych biurowca Neon w Gdańsku. Wśród obiektów handlowych najwyższą wartość osiągnęła transakcja zakupu centrum handlowego M1 Marki przez południowoafrykański fundusz Redefine.

Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym w 2021 r. pozostała Europa, która stanowiła 47% całkowitego wolumenu (ponad 2,6 mld euro). Udział polskich inwestorów to jedynie 235,5 mln euro (4%) w całej puli kapitału. Na drugim miejscu z 23% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej (1,3 mld euro), 11% z Azji (640 mln euro), a 4% z Afryki (229 mln euro).


Źródło: CBRE


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rekord liczby transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny