Rekomendacja S

A A A

Od 1.7.2006 r. obowiązuje rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Bankowego dotycząca udzielania kredytów mieszkaniowych, a w szczególności zasad wyliczania zdolności kredytowej osób fizycznych zamierzających zaciągnąć kredyt w walutach obcych.

Co do zasady bank, zanim pożyczy klientowi pieniądze, sprawdza, czy stać go na spłacanie miesięcznych rat w wyliczonej wysokości. W ten sposób ustala zdolność kredytową kredytobiorcy i maksymalną kwotę kredytu jakiego może udzielić.

W Polsce w dalszym ciągu bardzo popularne są kredyty we frankach szwajcarskich. Kredyt we frankach jest tańszy od kredytu w złotych. Poza tym w obcej walucie bank jest skłonny dać więcej pieniędzy.

 

Rekomendacja nadzoru bankowego zakłada, że zdolność kredytowa kredytobiorców wyliczana będzie w złotych również wtedy gdy klient składa wniosek o kredyt walutowy. Ponadto, przy wyliczaniu zdolności kredytowej zgłaszaną kwotę kredytu bank podwyższy o 20%. Jeśli zatem będziemy chcieli zaciągnąć kredyt we frankach równy 100 000 zł, to bank sprawdzi czy stać nas na spłatę kredytu w złotych, a nie we frankach szwajcarskich oraz przy wyliczeniu zdolności kredytowej weźmie pod uwagę kwotę nie 100 000 zł, a 120 000 zł. Zabieg taki ma dać bezpieczeństwo zarówno bankom jak i ich klientom w razie niekorzystnych zmian kursowych walut. Banki będą miały pewność, że nawet przy niekorzystnych zmianach kursów walutowych, klienci nie będą mieli problemu ze spłatą długów.

 

Od 1.7.2006 r. banki muszą także szczegółowo przedstawiać klientowi analizy wzrostu raty miesięcznej w przypadku zmiany kursu waluty. Klient będzie także wiedział, co się stanie z wysokością raty, gdy będzie się zmieniać jego zadłużenie. Ponadto banki będą musiały zaoferować klientowi (bez względu na jego zarobki) najpierw kredyt hipoteczny w złotych. Dopiero, gdy odmówi i to na piśmie, bank będzie mógł udzielić mu kredytu w walucie obcej.

 

Bankowcy oceniają, że wejście w życie rekomendacji nadzoru bankowego spowoduje w praktyce ograniczenie liczby i wysokości udzielanych kredytów.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Rekomendacja S
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny