Przekształcenie użytkowania we własność na nowych „miejskich” zasadach

A A A

Od miesięcy trwają prace nad rządowym projektem dotyczącym kwestii przekształcenia z urzędu użytkowania wieczystego we własność.

Najpierw nowe regulacje w tym zakresie miały wejść w życie w lipcu br., teraz mówi się o początku 2018 r. Tymczasem na początku lipca Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę umożliwiającą warszawiakom uwłaszczenie na znacznie bardziej korzystnych warunkach niż jest to przewidziane w propozycji nowelizacji ustawy. W myśl wspomnianej warszawskiej uchwały osoby fizyczne i spółdzielnie dotychczas płacące miastu opłaty z tytułu użytkowania wieczystego będą mogły przekształcić to użytkowanie w prawo własności korzystając z 95% bonifikaty. Przepisy te dotyczą zarówno budynków mieszkalnych, jak i garaży.

Uchwały kreujące korzystne warunki uwłaszczenia podjęły także inne miasta. Wśród nich znalazły się Gdańsk, Szczecin, czy Wrocław.

Osoby chcące skorzystać z bonifikat przewidzianych przez urzędy miast muszą się jednak spieszyć, by dokonać formalności jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zakładającej powszechne uwłaszczenie. Zakłada ona bowiem, że „wszczęte na podstawie tej ustawy postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w tym prawie w prawo własności lub udziału we własności gruntu (...) stają się bezprzedmiotowe”.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Przekształcenie użytkowania we własność na nowych „miejskich” zasadach
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny