Przedsiębiorca nie rozliczy przychodów z najmujako osoba fizyczna

A A A

Izba Skarbowa w Łodzi wydała interpretację (IPTPP4/443-769/ 12-2/UNR) w sprawie wspólnego rozliczania najmu lokalu przez przedsiębiorcę i osobę fizyczną.

 

O wydanie opinii zwrócił się do organu podatkowego właściciel firmy, który osiągał przychód nie tylko z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, ale także z wynajmu lokalu, wchodzącego w skład jego prywatnego majątku. Mężczyzna uważał, że jeśli lokal nie jest w żaden sposób związany z działalnością firmy, nie musi on dodawać czynszu do obrotów firmy i naliczać od niego VAT. Nie jest również zobligowany jako najemca do wystawiania faktur.

 

Organ podatkowy nie podzielił opinii mężczyzny. Stwierdził, że czynsz uzyskiwany od wynajmującego lokal powinien zostać objęty podatkiem, ponieważ przedsiębiorca jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia firmy. Wynajmowanie nieruchomości również jest działalnością gospodarczą. Nie ma znaczenia, czy lokal jest częścią majątku prywatnego, czy firmowego. Wynagrodzenie otrzymywane z tytułu jego wynajmowania podlega opodatkowaniu stawką VAT zależną od przeznaczenia wynajmowanego lokalu (jeśli jest on wynajmowany na cele użytkowe, obowiązuje stawka 23%, jeśli na cele mieszkaniowe – przysługuje zwolnienie z podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT). Przedsiębiorca powinien zatem wykazać przychody z najmu razem z obrotami z podstawowej działalności gospodarczej (tak opodatkowany, jak i zwolniony). Na życzenie najemcy powinien również wystawić mu fakturę. Taka praktyka zwolni przedsiębiorcę z konieczności ewidencjonowania obrotu z tego tytułu za pomocą kasy fiskalnej.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Przedsiębiorca nie rozliczy przychodów z najmujako osoba fizyczna
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny