Przeciwko wyższym podatkom w budownictwie

A A A

Polska Izba Przemysłowo-Handlowa i 27 organizacji samorządowych z branży budowlanej skierowały memorandum do rządu, parlamentu i władz wojewódzkich. Dotyczy ono kryzysu w budownictwie mieszkaniowym i sposobów jego uzdrowienia.

 

Autorzy odrzucają argumenty rządu uzasadniające podwyższanie podatków w budownictwie mieszkaniowym wymaganiami Unii Europejskiej. Twierdzą, że Unia zmierza do ujednolicenia rozwiązań podatkowych w budownictwie, znacznie korzystniejszych niż forsowane w Polsce. W krajach UE stosuje się liczne zwolnienia i obniżone stawki podatkowe dotyczące np. działek budowlanych, społecznego budownictwa mieszkaniowego, projektowania itp.

 

Polski rząd w 1999 r. zgodził się na stosowanie stawki podstawowej VAT, która wynosi u nas 22%, gdy przepisy unijne wymagają, aby była nie niższa niż 15%. Dopiero pod wpływem ubiegłorocznej kampanii społecznej nasz rząd uzyskał zgodę na stosowanie do końca 2007 r. obniżonej stawki VAT na roboty budowlano-montażowe oraz remonty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a także na sprzedaż nowych mieszkań. W przepisach unijnych obniżona stawka wynosi minimum 5%, w Polsce 7%.

 

Postulują uznanie spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego i mieszkań spółdzielczych za budownictwo społeczne, co umożliwi trwałe stosowanie 7% stawki VAT w robotach inwestycyjnych i remontowych realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ostrzegają, że podnoszenie VAT na materiały budowlane nie chroni naszego rynku przed napływem towarów niskiej jakości i o cenach dumpingowych, a spowoduje odejście z rynku wielu krajowych producentów. Postulują też bezpośredni zwrot osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej VAT na wyroby budowlane w wysokości różnicy między stawką 22 a 7%.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Przeciwko wyższym podatkom w budownictwie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny