Prywatne domy studenckie – inwestycyjna nisza zyskuje na popularności

A A A

Pralnia z piłkarzykami i jacuzzi na dachu zamiast piętrowych łóżek i współdzielonych toalet. Do 2021 r. w Polsce może przybyć nawet 10 tys. miejsc do spania w akademikach prywatnych, co oznacza wzrost podaży o 150% w ciągu zaledwie trzech lat, podaje firma doradcza Savills. Zdaniem jej analityków, prywatne domy studenckie to w dalszym ciągu nisza na rynku nieruchomości, ale coraz bardziej pożądana wobec chęci dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych przez fundusze i rosnących oczekiwań studentów.

 

Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2017/2018 w Polsce studiowało ok. 1,3 mln osób. Oznacza to, że prawie co druga osoba w wieku 19–24 uczyła się na wyższej uczelni. Liczba studentów spada systematycznie od roku akademickiego 2007/2008 i obecnie jest najniższa od przełomu 1999 i 2000 r. Rośnie jednak liczba obcokrajowców studiujących w Polsce, których do 2021 r. będzie aż 100 tys.

Zgodnie z danymi Savills, w Polsce znajduje się blisko 450 akademików publicznych oferujących ponad 120 tys. łóżek oraz 35 akademików należących do niepaństwowych uczelni z niespełna 4 tys. łóżek. Domy studenckie będące własnością prywatnych inwestorów niepowiązanych z żadną konkretną uczelnią oferują ok. 6500 łóżek. Oznacza to, że tylko 15% studentów może liczyć na zakwaterowanie w akademiku.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez analityków na grupie 250 osób studiujących w Polsce, najbardziej pożądanymi udogodnieniami w domach studenckich jest sklep i siłownia. Prawie 75% studentów preferuje zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych, które należą do rzadkości w uczelnianych akademikach. Deweloperzy prywatnych domów studenckich stawiają nie tylko na pojedyncze pokoje z łazienką, ale również na powierzchnie wspólne, o atrakcyjnym designie, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu. Do najciekawszych rozwiązań należy m.in. jacuzzi na dachu w projekcie LivinnX Kraków (Golub GetHouse) czy wspólna pralnia ze stołem do gry w piłkarzyki w Base Camp Łódź. Koszt zakwaterowania w wysokiej jakości prywatnym akademiku w Polsce, w pokoju jednoosobowym waha się od 1300 zł do 2000 zł miesięcznie.

Zainteresowanie studentów ofertą prywatnych akademików przekłada się na wzrost atrakcyjności tych nieruchomości dla podmiotów chcących zakupić je jako produkt inwestycyjny. W 2018 r. całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze prywatnych domów studenckich na świecie przekroczył 17 mld dolarów. Średnia pięcioletnia dla wartości transakcji w latach 2014–2018 była trzy razy wyższa, niż wynik odnotowywany pomiędzy 2009 a 2013 rokiem, co pokazuje silny trend wzrostu zainteresowania inwestorów tą klasą aktywów.

W Polsce stopniowo zwiększa się podaż prywatnych domów studenckich. Obecnie na różnym etapie planowania są projekty, które łącznie zaoferują 10 tys. łóżek, w tym po trzy akademiki w Warszawie i Krakowie, dwa w Gdańsku i jeden we Wrocławiu, które są w trakcie budowy. Najbardziej aktywnymi inwestorami są m.in BaseCamp i Student Depot. Również publiczne uczelnie planują podnieść standard zakwaterowania swoich studentów, m.in. Uniwersytet Warszawski planuje nowy akademik w kampusie UW na Służewcu, który ma powstać w 2021 r. Kluczowe dla sukcesu komercyjnego prywatnych domów studenckich jest usytuowanie ich blisko uczelni. Ze względu na ograniczoną podaż gruntów w takich lokalizacjach rośnie popularność projektów rewitalizacyjnych. W Polsce przykładem takiej inwestycji jest budynek biurowy przy ul. Solec w Warszawie zakupiony przez Zeitgeist AM w celu zmiany jego funkcji na akademik.

– Pomimo, że liczba studentów w Polsce maleje, to perspektywy dla rozwoju rynku prywatnych domów studenckich są bardzo dobre. Studenci chcą mieszkać w jak najlepszych warunkach i coraz częściej ich na to stać. Wielu z nich ceni sobie również połączenie prywatności, jaką zapewnia pokój jednoosobowy z atmosferą wspólnej nauki i spędzania wolnego czasu w specjalnie do tego celu zaprojektowanych przestrzeniach. A takiego przeżycia nie dostarczy wynajęte mieszkanie – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

 

Źródło: Savills

 


 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Prywatne domy studenckie – inwestycyjna nisza zyskuje na popularności
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny