Proponowane zmiany w ryczałcie od najmu

A A A

W resorcie finansów trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi rozliczenia najmu nieruchomości. Autorzy przygotowywanej nowelizacji chcą zmienić regulacje tak, by stawka podatku z tego tytułu była ustalona sztywno – ryczałt od przychodów nieprzekraczających 100 000 zł wynosiłby 8,5%, natomiast nadwyżki miałyby być opodatkowane także ryczałtowo, ale w stawce 12,5%. To zmiana w stosunku do wcześniej proponowanego kształtu nowelizowanych przepisów, które przewidywały możliwość wprowadzenia uproszczonego opodatkowania tylko w stosunku do tych wynajmujących, którzy osiągaliby przychód z najmy niższy niż 100 000 zł.

Zdaniem specjalistów taki pomysł jest korzystnym rozwiązaniem, bowiem nie wymusza na osobach, które wynajmują kilka lokali i osiągają z tego tytułu większy przychód, zakładania działalności gospodarczej. Fakt, że wyższą stawkę podatku zostaną objęci zamożniejsi podatnicy, wydaje się ekspertom sprawiedliwy, bowiem wprowadzałby pewne zbalansowanie opodatkowania najmu.

Omawiana propozycja zmian w przepisach wiąże się z projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prywatnych, od osób prawnych i ryczałcie. W jego ramach znalazły się także propozycje modyfikacji regulacji prawnych dotyczących ograniczeń jednorazowej amortyzacji. Autorzy projektu chcą by jej dopuszczalna kwota wzrosła do 10 000 zł. Choć to znaczne zwiększenie, bowiem aktualnie przedsiębiorcy jednorazowo mogą amortyzować maksymalnie 3500 zł, eksperci oceniający pomysły na nowelizację nie maja pewności, czy proponowana większa kwota wystarczy, by zachęcić małe i średnie przedsiębiorstwa do inwestowania.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Proponowane zmiany w ryczałcie od najmu
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny